Emekli maaşlarının kesilmesiyle ilgili artan şikayetlerin ardından SGK'dan açıklama geldiği bildirildi. Yeniçağ Gazetesi'nin haberine göre; yaklaşık 50 bin kişinin emekli maaşını kestiklerini duyuran SGK yetkilileri, Kurban Bayramı'ndan sonra o emeklilerin maaşlarının yatmayacağını bildirdi. SGK, hangi emekli vatandaşların maaşlarının kesildiğini açıkladı ve bu durumun emekliler üzerindeki etkilerini anlattı.

44

Türkiye'de sosyal güvenlik alanındaki temel kuruluş olarak görülen SGK, her ay 16 milyon vatandaşa maaş ödemesi yapıyor. Son dönemde EYT (Erken Emeklilik Talepleri) gibi faktörlerle emekli vatandaş sayısında artış yaşanmasıyla beraber, SGK'nın bütçesi önemli bir yük altında kalmaya başladı. Bu durum, SGK'nın gelirlerinin giderlerini zor dengelemesine sebebiyet verdi ve tedbirler alınmasını zorunlu hale getirdi. SGK'nın aldığı yeni karar sonrası, geçmişte usulsüz emeklilik hakkı elde eden emekli vatandaşların dosyaları titizlikle incelemeye alınıyor.

SGK müfettişleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonrası usulsüzlük yaptığı belirlenen emeklilerin maaşları kesilerek hukuki süreç başlatılıyor. 2023 yılı içerisinde bu kapsamda 50.000'den fazla emeklinin maaşı kesildi ve haklarında yasal işlem başlatıldı.

Resmi açıklama; En düşük emekli aylığı düzelecek Resmi açıklama; En düşük emekli aylığı düzelecek

Öte yandan SGK'nın geliştirdiği sistemle sahte sigortalar da görülebiliyor. Sahte sigortalar, emeklilik için prim gün sayısını tamamlamak isteyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntem olarak göze çarpıyor.

Editör: Haber Merkezi