ABD’de iki bankanın iflas etmesi piyasaları tedirgin ediyor. Yaşanan ekonomik gerginliğin AB ülkelerindeki bankaları da etkiyeceği yorumları yapılıyor. 

Finans uzmanları çöküşün genişleyeceğini belirtiyorlar. Küresel piyasalarda akıllara gelen ve tedirginilik yaratan soru ise şu oldu: 'Mevcut, 2008 global bankacılık krizine döner mi?

Beyaz Saray’ın ekonomi sorumluları toplantı gerçekleştiriken Amerika Merkez Bankası (Fed) SVB’nin müşterilerine ödeme yapılacağını duyurdu. Fakata SVB’deki mevduatlarının yüzde 85’inin sigortasız olması sıkıntı yaratan bir durum. Üstelik SVB, “sigortasız mevduat”ta tek banka değil.

Dünya gazetesine açıklamalarda bulunan uluslararası finans uzmanları, Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) 2022 yıl sonu raporuna dikkat çekiyor.

Mecid-i Aksa'da Ramazan temizliği Mecid-i Aksa'da Ramazan temizliği

“Sigortalanmamış mevduatlar ne kadar yüksekse durum o kadar kötü” diyen uzmanlar, kayyum atanan Signature Bank’e dikkat çekti. Kendilerini 2022 sonu itibarıyla “güçlü” ilan eden SB’nin hisseleri geçtimiz perşembe yüzde 12, cuma günü de yüzde 24 çakıldı.

 Raporlara göre, SB’nin de sigortasız mevduat oranı yüzde 89.7! Bu durumda olup risk taşıyan 10 banka daha bulunuyor. Uzmanlar “Rakamlar kötü ama yine de bankaların tehlikede olduğu, batacakları ya da büyük kayıplar verecekleri anlamına gelmez” diye temkinli konuştu.