Tüm sigortalıları yakından ilgilendiren, SSK ve Bağ-Kur’luları sevindiren bir adım atıldı. SGK, 4A, 4B, 4C’ye toplu para ödemesi yapılacak. Kurum, detayları paylaştı.

Bağ-Kur ve SSK’lılarla ilgili yeni bir süreç başlatıldı, toplu para iadesi yapılacağı duyuruldu. Sigortalılar yapılan açıklamanın ardından sevince boğuldu. İşte detaylar şu şekilde.

SGK tarafından sunulan toplu para iadesi imkanından yararlanmak isteyen sigortalıların, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne bir dilekçe ile başvurması gerekmektedir. Bu dilekçede sigortalının kimlik bilgileri ve talebinin nedeni açıkça belirtilmesi istendi.

Bu toplu prim iadesi imkanı, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan ve prim ve yaş şartını tamamlayan sigortalıları kapsamaktadır. Aynı zamanda eksik prim ödemesi yapmış olanlar veya primlerini tamamlayamayacak durumda olanlar da bu haktan yararlanabilirler. Bu, sadece Erken Emeklilik (EYT) kapsamındakileri değil, primlerini tamamlayamayan tüm sigortalıları içermektedir.

Başvuru tarihine bağlı olarak geçmiş yıllar için güncelleme katsayısı kullanılarak hesaplama yapılır. Bu nedenle başvurularınızı ertelememeniz önemlidir. Başvurular için belirli bir tarih aralığı belirlenmemiştir, herhangi bir zamanda başvuru yapabilirsiniz.

Ölen sigortalıların hak sahipleri de toplu prim iadesinden yararlanabilirler. Ölüm aylığı bağlanamayan durumlarda, hak sahipleri prim iadelerini alabilirler.

Sosyal yardımlar hesaplara yattı! Hemen kontrol edin! TC Kimlik Numarasının Sonu 1-2-4-5-7-9 Sosyal yardımlar hesaplara yattı! Hemen kontrol edin! TC Kimlik Numarasının Sonu 1-2-4-5-7-9

Prim iadesi alan kişiler daha sonra primlerini yeniden ihya edebilirler. Bu, yeniden sigortalılığın başlaması anlamına gelir ve emeklilik hakkı kazanma şartlarını yerine getirir.

Primlerin iadesi için tavanı aşan primler de geri alınabilir. Birden fazla işverenle çalışanlar için bu durum geçerlidir. Ancak aynı sigorta türünde olmak önemlidir. Primler, sigortalının tabi olduğu sigortalılık hali için belirlenen prime esas kazanç üst sınırını aştığında geri istenebilir.

Emekli olduktan sonra sigortalı çalışmaya devam eden işçiler için işçi payı olarak yüzde 7.5 oranında prim kesilirken, işsizlik sigortası primi kesilmez. Bu nedenle emekli işçilerin tavanı aşan kazançlarının yüzde 7.5’i oranında prim iadesi yapılır.

SGK tarafından sunulan toplu prim iadesi, eksik prim ödemesi nedeniyle emeklilik hakkını kaybeden sigortalılar için önemli bir fırsat sunmaktadır. Bu fırsattan yararlanmak isteyenler için başvuru süreci ve gerekli belgeler konusunda SGK rehberlik sağlayacaktır. Bu süreci doğru ve eksiksiz tamamlamak, hak sahiplerine prim iadesi konusunda yardımcı olacaktır. Emeklilik hayali ertelemiş olanlar için yeni bir umut kaynağı olan toplu prim iadesi, doğru adımlar atılarak kullanılabilir.