Sosyal destekler, dar gelirlilere maddi yardımlar, ailelere yönelik adımlar aralıksız devam ediyor. Bakanlık, 15 Ağustos’tan itibaren başvuru yapanlara PTT aracılığıyla  5 bin 50 TL para yardımı yapacak.

Dar gelirlilere yönelik destek ödemeleri artarak devam ederken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal destek parası verecek. Ödemeler PTT aracılığıyla yapılacak. Başvuru koşullarını yerine getiren her aileye ödeme verilecek. Nakit darlığını ortadan kaldıracak olan rakam 5 bin 50 TL olacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 15 Ağustos itibarıyla dar gelirli ve ihtiyaç sahibi hanelere yönelik yeni yardım paketini duyurdu. Başvurular T.C. kimlik numaralarına göre e-devlet üzerinden yapılabilecek. Kolay ve hızlı bir başvuru süreci ile destekten yararlanmak isteyen vatandaşlar, başvuru koşullarını sağladıklarında tam 5.050 TL ödeme alabilecekler. Aile Bakanlığı, yardım ve destek paketi ödeme şartlarını ve ayrıntıları kamuoyu ile paylaştı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan evde bakım maaşı gibi sosyal yardımlar, Ağustos ayı itibarıyla zamlı olarak ödenecek. T.C. kimlik numarası ile başvuran ve gerekli şartları taşıyan bireyler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından ödeme alma hakkına sahip olacaklar. Son dakika açıklamasıyla Ağustos ayının 15’ine işaret edilen tarihe kadar başvurularını tamamlayanlar, 5.050 TL’lik destek ödemesini alabilecekler. Bakanlık, ödeme takvimini de kamuoyu ile paylaştı.

Aile Bakanlığı’nın en kritik sosyal yardımlarından biri olan evde bakım maaşı, Temmuz ayında memur maaş katsayısındaki artışla paralel olarak zamlandı. Evde bakım maaşı %17.55 oranında artırıldı. Böylece daha önce 4.336 TL olarak ödenen evde bakım maaşı, yeni dönemde 5.050 TL olarak hesaplara yatacak. Ağustos ayı itibarıyla evde bakım maaşı ödemeleri zamlı olarak gerçekleşecek.

Evde bakım maaşı ödemelerinin bazı şartları bulunuyor. Evde bakıma muhtaç, hasta, yaşlı veya engelli bir yakınınıza bakıyor olmanız en temel koşullardan biri. Aynı zamanda hane içindeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Gelir durumu ve sağlık durumu da bir rapor ile belgelendirilmelidir.

Levent Gültekin: Meral Akşener, gitsin torun sevsin Levent Gültekin: Meral Akşener, gitsin torun sevsin

Evde bakım maaşı almak için öncelikle e-devlet veya sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları üzerinden başvurular yapılabilir. E-devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesi altında bulunan sosyal yardım ve destek formu doldurulabilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvurular için ise T.C. kimlik kartınız ile Aile ve Sosyal Hizmetler müdürlüklerine gitmek gereklidir.

Ağustos ayı evde bakım maaşı ödemeleri merakla bekleniyor. Aile Bakanlığı, Sosyal Yardım ödeme takvimini açıkladı. Ödemeler 15 Ağustos tarihinden itibaren hesaplara yatmaya başlayacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ödeme için liste yayımlayacak. 15 Ağustos’tan itibaren ödemeler başlayacak ve Eylül ayı bakım maaşı yatan iller listesi kamuoyuna açıklayacak. Evde bakım maaşı ödeme tarihlerini ayrıca e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.