Kabine yapılacak olan değişiklikle ilgili çalışmalara hız verildi. Kulislere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı isimlerin üzerini çizeceği ifade ediliyor.

Ekonomi gazetesinin haberine göre, kabine üyelerinin ağırlıklı olarak siyasetten gelen yani AK Parti içindeki isimlerden oluşması öngörülüyor. İş dünyası, sivil toplum kuruluşları, teknokrat gibi siyaset dışındaki isimlerin kabinede çok fazla yer bulması beklenmiyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi sürecinde öne çıkan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de kabineye dönme ihtimali bulunan isimler arasında sayılıyor.

AK Parti kulislerindeki diğer bir senaryoda ise,  Cumhurbaşkanı, milletvekillerinde istisnasız olarak uyguladığı üç dönem kuralı gibi kabinede de eski isimlerin hiçbirine yer vermeyecek. Yeni kabine tamamen yeni isimlerden oluşacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı çalışmalara destek verdiğini açıkladığı, Batman mitingine de gelen, Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı yapan Mehmet Şimşek’in ekonomi yönetiminde yer alacağı beklentisi bir süre kulislerde dile getirildi. Ancak Şimşek, siyasete geri dönmeyeceğini açıklamıştı. Buna rağmen Şimşek seçeneği, hem siyasi hem de ekonomi çevrelerinde hâlâ konuşulmaya devam ediyor.

Ekonomi kurmayları arasında üç dönem kuralı nedeniyle Meclis dışında kalan Cevdet Yılmaz, Mustafa Elitaş, Vedat Demiröz bulunuyor. Seçim beyannamesini hazırlayan ekip içerisinde bulunan eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın ismi de bakanlık için geçiyor.

Emeklilere müjde verildi İntibak zammı belli oldu, onay çıktı! SGK ve Bağ-Kur emeklileri faydalanacak Emeklilere müjde verildi İntibak zammı belli oldu, onay çıktı! SGK ve Bağ-Kur emeklileri faydalanacak

Öte yandan cumhurbaşkanı yardımcılığı için Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un adı da ön planda. Yine üç dönem kuralı nedeniyle Meclis dışında kalan grup başkanvekilleri Bülent Turan, Yılmaz Tunç, Genel Başkan yardımcıları Ali İhsan Yavuz ile Fatih Şahin, kabinede yer alabilecek isimler arasında sayılıyor.