Düşük fiyata satılan yemeklerin güvenilir olmadığı uyarısında bulunan Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD) Başkanı Coşkun Dönmez, 2024 yılının ilk 3 ayında; hijyen ve sanitasyon standartlarına uygun üretilen, yenilebilir ve sektör işletmeleri açısından sürdürülebilir 4 kap yemek fiyatının en az 80-90 lira olacağını belirtip bu menüye ekmek, yoğurt, salat barın dâhil olmadığını söyledi. Yaşanan enflasyon ve girdi maliyetlerindeki artıştan dolayı fiyatların 3 ayda bir eridiğini de ifade etti.

“İŞÇİLİK GİDERLERİ DE ARTTI”

Coşkun Dönmez, endüstriyel yemek sektörünün enflasyonist ortama ayak uydurabilmek için fiyatlarını 3’er aylık periyotlar ile güncellenmek zorunda kaldığını belirtti. 2024 yılında beklenen asgari ücret artışının maliyetlerine yüzde 15 civarında etki edeceğini ifade eden Dönmez, sektörlerinde işçiliğin giderlerinin yüzde 30'unu oluşturduğunu belirterek, son üç aydaki yüzde 12'lik enflasyon farkının da eklenmesiyle yemek fiyatlarının kolaylıkla hesaplanabileceğini ifade etti.

“ FİYATLAR SÜREKLİ DEĞİŞİYOR”

CHP'li Erkan Aydın:  Mağdur ederek kentsel dönüşüm olmaz CHP'li Erkan Aydın: Mağdur ederek kentsel dönüşüm olmaz

 Dönmez, bazı temel gıda ürünlerindeki fiyat artışlarının çok iyi incelenmesi gerektiğini belirterek, yeni sezon ürünler çıkana kadar depolarda bekleyen gıdalarda maliyetler değişmediği halde fiyatlarının sürekli artmasına bir türlü anlayamadıklarını söyledi.

GECE DÖNERCİSİ VE PİLAVCILARI DENETLENMİYOR

 Yemek sektöründe kayıt dışı ekonominin sektörü olumsuz etkilediğine de dikkat çeken Coşkun Dönmez, özellikle "gece döneri", "geve pilavı" gibi farklı isimlerle ortaya çıkan ürünlerde yeterli denetimin olmadığını belirtip, Bakanlık ve yerel yönetimlerin denetimlerini sıklaştırılması gerektiğini vurguladı.

GIDA KONTROLÜ ŞART

Coşkun Dönmez, Bursa'da şehrin doğu ve batısında olmak üzere iki Gıda Sanayi Bölgesi'ne ihtiyaç duyulduğunu da ifade etti. Bu bölgelerin oluşturulmasıyla sektörün atıklarının daha etkili bir şekilde yönetilebileceğini belirten Dönmez, aynı zamanda bu bölgelerde kurulacak gıda kontrol laboratuvarları ile sektörün sürekli denetim altında tutulmasının mümkün olacağına vurgu yaptı.