Yeni hükümetin kurulmasının ardından, asgari ücret, emekli, memur, ev kadınlarının emeklilikleriyle düzenlemeler, emeklilerin bayram ikramiyeleri ve daha birçok konu gündemde. Milyonlarca vatandaş, yarın yapılacak olan bakanlar kurulu toplantısında çıkacak kararları merakla bekliyor.

Yarın yapılacak olan bakanlar kurulu toplantısında asgari ücret artışı, memur maaşlarında yapılacak olan iyileştirme gündeme gelecek. Erken emeklilikle ilgili bilgiler kamuoyuyla paylaşılacak. Torba yasa için tarih belirlenecek.

28. Dönem parlamentosunun öncelikli gündem maddeleri, dar gelirliler, memurlar ve emeklilerin alım gücünü artırmaya yönelik adımlar olacak. TBMM Başkanı'nın seçilmesi ve komisyonların oluşmasının ardından, Türkiye'yi mutlu edecek yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi için çalışmalar başlayacak.

TBMM, maaşlar ve kira konuları gibi önemli konular sonuçlanana kadar tatile girmeyecek. Bu konularda yapılacak düzenlemeler, insanların yaşam standartlarını iyileştirmeyi hedeflemektedir. Parlamento, bu önemli konuları ele alarak, vatandaşların refahını artırmayı ve ekonomik zorluklarla mücadele etmeyi amaçlamaktadır.

Bu süreçte, dar gelirlilerin maddi durumunu düzeltmek, memurların kira yükünü hafifletmek ve emeklilerin alım gücünü yükseltmek için gerekli düzenlemeler yapılacaktır. Parlamento, bu konular üzerinde titizlikle çalışarak, vatandaşların yaşam kalitesini yükseltmeyi hedeflemektedir.

İŞTE YENİ DÜZENLEMENİN BAŞLIKLARI

meclis

TBMM'nin yeni döneminde öncelikli gündem maddeleri arasında 100 bin taşeron işçinin kadroya alınması, memur maaşlarına refah payı eklenmesi, emekli aylıklarının artırılması, kiraların kontrol altına alınması, gençlere kredi imkanı sağlanması ve ev kadınlarının emeklilik imkanının düzenlenmesi bulunmaktadır.

TBMM, 100 bin taşeron işçinin işçi kadrosuna alınması konusunda düzenleme yapmak üzere çalışmalarını tamamlamıştır ve yakın zamanda bu konuyu görüşmek üzere gündemine alacaktır.

Memur maaşlarına refah payı eklenmesi için yapılan düzenlemeyle en düşük memur maaşı 22 bin liraya yükseltilecektir. Bu düzenleme en kısa sürede TBMM Başkanlığı'na sunulacaktır.

En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkartılmasıyla ortaya çıkan hak kayıpları da en kısa sürede giderilecektir. Ücretlerde kademeli bir artış planlanmaktadır.

Kiralara getirilen sınırlamalar, hızla tamamlanan çalışmalar sonucunda yasal düzenlemeyle Meclis gündemine taşınacaktır. Bu düzenleme, daha önceki düzenlemelerde yaşanan aksaklıkları dikkate alacak ve uymayan ev sahiplerine daha sert yaptırımlar getirecektir.

Evlenen gençlere kredi imkanı sağlanmasıyla ilgili çalışmalar düzenlemeye dönüştürülecek ve Meclis gündemine taşınacaktır. Ayrıca ev kadınlarının emeklilik imkanı için de yasa çalışmaları yapılacak. 

Seçim öncesi Meclis gündemine getirilen başörtüsü ve aileyle ilgili anayasa değişikliği için de çalışmalara başlanacak.

Ekonomiyle ilgili bazı düzenlemeler de yapılması beklenmektedir. Meclis, tatile girmeden önce bu alanda birkaç torba düzenlemenin gündeme gelmesini planlamakta. 

Editör: Bilal Kayaaltı