Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın asgari ücrete Temmuz’da artış olmayacağını duyurması tepkileri beraberinde getirdi. Maşları eriyen işçiler ayın sonunu getiremiyor, bankalara olan borçlar artıyor.

ETE HASRET KALDILAR

Ekonomik kriz derinleşirken, hayat pahalılığı emeklileri kara kara düşündürüyor, kredi kartı borçları ödenemiyor, maliyetler artıyor. Beklentinin altında belirlenen maaş artışları dar gelirlileri çaresiz hale getiriyor.  Son 10 ayda kırmızı ete gelen yüzde 150’ye yakın zam emeklileri ve asgari ücretlileri üzerken, gıda ürünlerinin etiketlerinin her hafta değişmesi krizin boyutunu ortaya koyuyor.

ERİDİ, YOK OLDU

CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “TÜİK’in enflasyon verilerine göre emekli aylığı ocak ayında bugüne enflasyon karşısında bin 500 lira değer kaybetti. 10 bin liralık emekli aylığı 3 aylık enflasyona yenilerek, alım gücü 8 bin 500 liraya düştü. Ama iktidar emeklilerimizin feryadını duymuyor” dedi.

UNUTULDULAR

HOMETEX fuarı  ev tekstil sektörünü buluşturuyor HOMETEX fuarı ev tekstil sektörünü buluşturuyor

2023 yılında TÜİK’in yıllık enflasyonu yüzde 64,77 olarak açıkladığını ancak gerçek enflasyonun ENAG tarafından açıklanan yüzde 127,21 olduğuna dikkat çeken İlgezdi, şunları söyledi: “Bir hayal aleminde rakamlar açıklıyorlar. TÜİK enflasyonu düşük açıklamak için her türlü hesaplamayı iktidarın lehine yaparken, iktidar TÜİK’in açıkladığı oranda bile bir emekli zammı yapmadı. 7 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşı TÜİK’in açıkladığı enflasyonun yarısı kadar artırıldı. Zaten enflasyona ezdirilen emekli maaşı 2024 yılının ilk dört ayında da eridi. Alım günü ilk 3 ayda bin 500 lira eriyen emekli nefes alamaz durumda. İktidar ise lüks ve şatafat dolu yaşantıları içerisinde emekliyi, asgari ücretliyi unutmuş durumda” dedi.

ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

İlgezdi, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının ara zam yapılmayacak dediği asgari ücretlinin ise 2024’ün ilk üç ayında cebinden 2 bin 550 lira enflasyon için yok oldu. Üstelik bu rakamlar TÜİK verilerine göre, yani gerçek enflasyona göre durum daha da vahim. 17 bin 2 lira olan asgari ücret ilk 3 ayda alım gücü olarak 14 bin 450 liraya indi” ifadesine yer verdi.

KURBAN ALMAK ÇOK ZOR

Geçtiğimiz yıl 10 bin lira olan küçük baş kurbanlıklar, girdi maliyetlerindeki artışın durdurulamamasından dolayı yüzde 100 artışla 20 bin TL’ye çıktı. Büyükbaş hisselerin de 25 bin liradan başladığı belirtiliyor. Yaşanan artışlardan dolayı bu sene kurbanlık alanların sayısında ciddi gerileme olacağı belirtiliyor.

Editör: Bilal Kayaaltı