Eskişehir’in Odunpazarı ilçesie bağlı Vişnelik mahallesinde yaşayan 73 yaşındaki emekli öğretmen Osman Menekşe, bisiklet sevgisiyle çevresindekilerin dikkatini topluyor. Yaklaşık 60 yıldır bisiklet kullandığını ifade eden Menekşe, arabası olmasına rağmen yaz kış demeden bisikletle ulaşım sağlıyor. Yaşına rağmen bisikletle uzun yollar kat eden emekli öğretmen, hobi olarak bisiklet tamiri de yapıyor.

“ESKİŞEHİR DÜZLÜK ARAZİ”

Bisiklet ustası olan arkadaşı hasta olduğu için birkaç aydır dükkânı onun yerine açan Menekşe, sadece bisiklet tamir etmekten keyif aldığı için bunu yapıyor. Bisiklete resmen aşık olduğunu ifade eden emekli öğretmen, Eskişehir'in düzlük bir arazi olduğuna ve bisiklet kullanımına dikkat çekiyor.

“BİSİKLETE BİNMEYEN ZAMANI İYİ KULLANMIYOR”

Emekli öğretmen Osman Menekşe, bisikletin zaman tasarrufu açısından faydalı olduğunu söyledi. Eskişehir’de yaşayanları bisiklet kullanmaya davet eden Menekşe, “40 yıllık matematik öğretmeniydim, emekli oldum ve ondan sonra da bisiklet tamirciliğine başladım. Dükkân sahibi arkadaşımın rahatsız olması nedeni ile onun yerine 4-5 aydır gelen müşterilere ben yardımcı olmaya çalışıyorum. Bisiklet tamirciliği benim hobimdi, 60 yıldır bisiklete binerim. Bu şehirde her yaştan insanın bisikletini tamir etmişimdir.  Bisiklete çok zevkli bir uğraşı, bisiklete binmeyi çok seviyorum. Benim arabam olmasına rağmen yaz kış demeden bisikletle ulaşım sağlarım. Böylelikle spor yapıyorum, herkese tavsiye ederim.  Eskişehir gibi bir yerde bisiklete binmek önemli çünkü bisiklet zaman kazandırıyor. Benim için zaman çok önemli. Evden çıktığımda çarşıya yürüyerek yarım saatte geliyorsam, bisikletle 5 dakikada geliyorum. Geriye kalan 25 dakikayı yıllarla çarptığınız zaman bir ömür oluyor, o yüzden bisiklete binmek çok değerli. Eskişehirli olup da bisiklete binmeyen bir insan zamanı iyi kullanamıyor demektir, ben zamanımı iyi kullandığımı düşünüyorum” dedi.

Editör: Bilal Kayaaltı