Hac vazifelerini yerine getirmek isteyen MakedonyaArnavut Qamuran Hirda ile Boşnak Adem Aljic, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’ten bisikletle yola çıktı. 57 yaşındaki Hirda ve 60 yaşındaki Aljic, “Skopje to Mekkah 2024” adını verdikleri yolculukta kutsal topraklara doğru yola koyulmalarının ardından Bursa’ya vardı.  Ulu Cami’de namaz kılan Hirda ve Aljic, önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkan yardımcısı Abdülkadir Karlık’ın misafiri oldu, Abdal’da simit ve tahinli pidenin tadına baktılar, Çaycı İsmail'de çay keyfi yaptılar.   2 ay içinde Mekke’de olmayı hedefleyen ikili, yol üstüne tarihi ve kültürel yerlerde durmayı planladıklarını söylediler. Yola çıktıklarında Mekke’ye kadar bisiklet ile gitmeyi planlayan Hirda ve Aljic, Ortadoğu’daki savaş sebebiyle Gaziantep’den uçağa binmeye karar verdi.

ÇANAKKALE’YE DE GELMİŞ

Üsküp’ten Mekke’ye gitme fikrinin sohbet sırasında ortaya çıktığını belirten Qamuran Hirda, "Bisiklet sporu ile uğraşıyorum. Bu fikir aklıma oradan geldi. Yaklaşık 4 bin kilometre yapacağım. Daha önceden 2 defa bin kilometre Çanakkale’ye gittim. Şu an yaptığım benim için fazla ama Allah’ın izniyle gideceğim. 1 Nisan’da Üsküp’ten yola çıktım. Bugün 10. gün. Yeşil Bursa’ya geldik ziyaret edeceğim. Burada akrabalarım var. Benim niyetim hem Hacca gitmek hem de akrabaları, tarihi ve kültürel yerleri ziyaret etmekti. Bir gün kadim şehirde kalacağım daha sonra devam edeceğim. Bursa’ya kadar bin kilometre yaptım. 3 bin kilometre daha yolum var. Ramazanda oruç tuttuk. İlk 3 gün biraz zorlandık. Niyetimiz sağlam olduğu için her şey geçti. Bursa’dan İnegöl’ü gezeceğim. Konya’da tarihi ve kültürel yerleri de ziyaret edeceğim. Oradan sonra Adana ve Gaziantep’e gideceğim. Gaziantep’den uçağa bineceğiz. Ortadoğu’da savaş olduğundan dolayı sınırlar kapalı. Savaş olmasaydı Suriye’yi de gezmeye niyetim vardı. Uçaktan sonra Mekke’ye bisiklet ile devam edeceğiz" dedi.

DÜNYA BİR İLK

Kendilerini Bursa’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren önceki dönem Büyükşehir Belediyesi Başkan yardımcısı Abdülkadir Karlık, “Kardeşlerimiz kutsal vazifeyi yerine getirmek için Balkanlar’dan yola çıktılar. Kendilerini Bursa’da ağırladık. Abdal’da da misafir ettik. Şehri gezdirdik. 10 gün önce Üsküp’ten yola çıktılar. Dünyada bir ilke imza atıyorlar, Balkanlar’dan Ortadoğu’ya bisikletle giderek, Medine’ye oradan da Mekke’ye geçerek Hac ibadetlerini yerine getirecekler” diye konuştu.

“DOSTLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Yolda kendisine destek olanlara teşekkür eden Hirda, "Bu yola arkadaşım Adem Aljic ile çıktım. Bosna’dan Üsküp’e benim yanıma bisiklet ile geldi. Orada buluştuk ve yola beraber çıktık. İnşallah Mekke’ye kadar beraber gideceğiz. Adem Boşnak Türkçe bilmiyor. Bende biraz biliyorum. Oruç tuttuk biraz zorlandık ama yavaş yavaş olacak. Bursa’daki dostlarımızın ilgi alakalarına şükranlarımızı sunuyoruz " şeklinde konuştu.

Editör: Bilal Kayaaltı