Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından firmaların dış ticaret hacmini güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen Küresel Fuar Acentesi (KFA Fuarcılık) sektörlerin dünyaya açılmasını önemli katkı sağlıyor. Bu yıl HOMETEX, Bursa Textile Show ve Junioshow fuarlarındaki başarısı ile sektörlerin ihracatına güç katan KFA Fuarcılık, ayrıca Bursalı firmaları yurt dışında sektörlerinde marka olan 13 fuar organizasyonu ile buluşturdu.

Bugüne kadar 8 bine yakın BTSO üyesini dünya genelinde 200’den fazla fuar organizasyonu ile buluşturan Küresel Fuar Acentesi, kent ihracatına katkı sağlamak hedefiyle farklı sektörlerde yurt dışı fuar programları düzenlemeye devam ediyor. Milli katılım organizasyonlarını da en başarılı şekilde düzenleyen KFA Fuarcılık, Mayıs ayında ev tekstilinde dünyanın en prestijli fuarlarından birisi olan HOMETEX Fuarı’nı da başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

HOMETEX  170 BİN ZİYARETÇİ AĞIRLADI

Sektörün çatı kuruluşu Türkiye Ev Tekstili Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) tarafından BTSO iştiraki Küresel Fuar Acentesi (KFA) organizasyonu ile düzenlenen HOMETEX, binlerce yerli ve yabancı firmayı bir araya getirdi. Ev tekstilinde lider tekstil firmalarını ağırlayan, sektörde dünyanın en büyük buluşmaları arasında yer alan HOMETEX 2023, yüzlerce yerli ve yabancı firmanın stantlı katılımı ve 170 bini aşkın ziyaretçi ile tamamlandı. Ev tekstilinin kalbi İstanbul’da atarken, fuara yurt dışından katılan iş profesyonellerinin sayısı geçen yıla oranla yüzde 80 artış gösterdi. 

KFA İMZA ATIYOR

KFA Fuarcılık HOMETEX Fuarı’nın yanı sıra tekstil sektörünün marka etkinliklerinden Bursa Textile Show ve bebe çocuk konfeksiyonu modasını belirleyen Junioshow Fuarı’nın organizasyonuna da başarıyla sürdürüyor. Küresel Fuar Acentesi organizasyonunda, BEKSİAD işbirliğiyle düzenlenen Junioshow Fuarı 11-14 Ocak tarihlerinde gerçekleşti. Fuarı, 4 günde 80’e yakın ülkeden yaklaşık 1.600 yabancı alıcı ziyaret etti. Temmuz ayında bu yıl ikincisi düzenlenen fuarda, 0-12 yaş grubu sonbahar-kış koleksiyonları ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

SEKTÖRÜN İHRACAT KAPISI

Mart ayında düzenlenen Türkiye’de tekstil sektörünün en önemli buluşmalarından olan Bursa Textile Show fuarı sektörün ihracatına önemli katkı sağladı. KFA Fuarcılık’ın Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) işbirliğiyle düzenlediği fuarı 70’e yakın ülkeden bini aşkın yabancı alıcının da aralarında yer aldığı 8 bin kişi ziyaret etti. Tekstil sektörünün marka buluşmalarından olan Bursa Textile Show Fuarı’nın bu yıl ikincisi ise 5-6-7 Eylül 2023 tarihlerinde Bursa Uluslararası Fuar Merkezinde gerçekleşecek.

İTALYA’DAN JAPONYA’YA 8 AYDA 13 FUAR

Sektörlerin taleplerine göre fuar takvimini kurgulayan KFA Fuarcılık 2023 yılında fuarcılık çalışmalarına da ara vermeden devam etti. Ocak ve Temmuz aylarında düzenlenen Junioshow Fuarı ile sektör temsilcilerini yabancı iş profesyonelleri ile buluşturan KFA Fuarcılık, Bursa iş dünyasını Almanya’da Moulding Expo, Heimtextil Fuarı ve Transport Logistic, İtalya’da ITMA Fuarı, Fransa’da Premiere Vision ve Texworld Fuarı, Dubai’de Gulfood Fuarı, Bulgaristan’da İnşaat Sektörü İş Gezisi, ABD’de CONEXPO 2023, Japonya’da Techno Frontier ve Brezilya’da Automec Fiera Fuarlarına taşıdı. KFA’nın 2023 yılındaki yurt dışı iş programlarından 1.000’e yakın iş insanı faydalandı.

Asgari ücret zammı için 5 formül! Maaşlar hesaplanacak! Rakam ortaya çıkıyor! Asgari ücret zammı için 5 formül! Maaşlar hesaplanacak! Rakam ortaya çıkıyor!

KOSGEB FİRMALARA DESTEK OLUYOR

KOSGEB, iş gezilerine katılan firmaların ulaşım, konaklama ve rehberlik ücretleri gibi harcamalarına kolaylık sağlamaya devam ediyor. Her bir yurt dışı iş gezisi için işletme başına sağlanacak destek üst limiti yüzde 60 oranında ve en fazla 45 bin TL oldu. Böylece KOBİ’ler 2 yıl boyunca toplamda 90 bin TL’ye kadar destekten faydalanabiliyor. BTSO üyeleri ayrıca www.kfa.com.tr adresinden fuarlar hakkında detaylı bilgiler alıp, sektörlerine ilişkin organizasyonlar için başvuruda da bulunabiliyor.