Milletin gerçek gündemini dile getirmeye devam edeceklerini vurgulayan İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, “Temel gıda maddeleri ile sebze meyve fiyatlarındaki acımasız zamlar, piyasaların başı boş bırakıldığının ve tüketicinin korumasız kaldığının kanıtıydı. Müdahale yerinde olmuştur. Bizler muhalefet etme görevimizi etkin biçimde sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. Türkoğlu şöyle konuştu.

BOŞ TENCERELER YANMIŞTI

“Kamuoyunun malumu olduğu üzere 20 Ocak Çarşamba Günü Bursa Şehreküstü olarak bilinen 15 Temmuz Meydanı’nda ‘Mutfakta Yangın Var’ adı altında protestolu bir basın açıklaması yaptık. Temel gıda maddeleri ile sebze meyve fiyatlarındaki yüzde 100 ile yüzde 150 arasında değişen fahiş zamları yüksek sesle dile getirdik. Boş tencereleri yakarak alevli bir mutfak görseliyle konunun önemini bütün Türkiye’ye gösterdik bu anlamda milletin sesi olduk.

SARAY’DAN TALİMAT GİTTİ

Eylemimizden sonra Sayın Cumhurbaşkanı bir açıklama yaparak şunları söyledi:

‘Yağ, bakliyat, sebze ve meyvede fiyatlar öncelikli meselemiz. Vatandaş gıda ürünlerini daha ucuza tüketmesi lazım. Ekonomi yönetimine derhal talimat verdim. Ama öyle ama böyle bu iş bitecek. Fiyatlar böyle yüksek devam etmeyecek. Bunun önüne geçilecek, vatandaş rahat edecek. Konuyu bizatihi izliyorum.’

120 FİRMAYA CEZA KESİLDİ

Cumhurbaşkanı’nın talimatından hemen sonra harekete geçen Ticaret Bakanlığı da piyasalara çeki düzen vermeye başladı

Bu kapsamda, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun 120 firmaya 3.5 milyon lira ceza verdiği duyuruldu ve bizim eylemimizde tek tek göstererek açıkladığımız gibi; en çok sebze meyve, ayçiçek yağı, tavuk, yumurta ve unda fiyat artışı tespit edildiği açıklandı.

Konu ile ilgili haber de ajanslara şöyle düştü:

‘Ticaret Bakanlığı’nın gıda ve temel ihtiyaç maddeleriyle ilgili 81 ilde yaptığı fahiş fiyat denetimleri sürüyor.

Son bir haftada 1.674 işletmenin 22 bin 535 ürünü denetlendi ve haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenlere 10 bin 911 lira ile 100 bin 910 lira arasında ceza uygulandı. Stokçuluk faaliyetinde bulunanlara ise 54 bin 555 lira ile 545 bin 550 lira arasında idari yaptırım uygulandı.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu ise dün gerçekleştirdiği toplantıda 120 firmaya 3 milyon 595 bin lira idari para cezası verdi. Bu kapsamda, bugüne kadar 495 firmaya toplam 15 milyon 480 bin lira ceza uygulandı.

Denetimlerde en çok sebze meyve ile açiçek yağı, tavuk, yumurta ve un gibi temel gıda ürünlerinde fiyat artışı tespit edildi.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, denetimlerin piyasa ekonomisine zarar vermeden gerçekleştirileceği kaydedildi.’

BİZİM İŞİMİZ GERÇEK GÜNDEM

Bu gelişmeler hiç kuşku yok ki, milletimiz adına bizleri memnun etmiştir.

Dileğimiz, vatandaşımızın mağduriyetinin, henüz oluşmadan önlenmesi ve kurumların görevlerini zamanında yapmasıdır.

İYİ Parti Bursa Teşkilatları olarak milletimizin gerçek gündemiyle ilgili etkinliklerimizin devam edeceğinin bilinmesini istiyoruz.”