AK Partili belediyelere kentleri betonlaştırmasından dolayı tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi, son 7 yılda CHP’li Nilüfer Belediyesi’nin ilçenin yüksek katlı binalarla nefes alamaz hale gelmesine göz yumması tartışmalara neden oluyor. Bu arada Bursa’nın tam ortasına dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Erdoğan Bayraktar’ın müdahil olmasının ardından yükselen Doğanbey Toki konutları, tarihe hançer vuran abideler olarak anılıyor. Beton ucubelerin hemen yanında idari binaları olan Bursa Ticaret Borsası’nın bahçesinin duvarında Mustafa Kemal Atatürk’ün ibretlik “Millî ekonominin temeli ziraattır” sözü şehrin geldiği noktayı gözler önüne seriyor.

TARIMIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKMİŞ

Ülkenin tarım ve ziraatla kalkınabileceğini o dönemde gören, uyarılarda bulunan Atatürk, “Türkiye'nin gerçek sahibi ve efendisi, hakiki üretici olan köylüdür. O halde, herkesten daha çok refah, mutluluk ve servete hak kazanmış ve lâyık olan köylüdür. Millî ekonominin temeli ziraattır” ifadelerini kullanarak tarımın önemine vurgu yapmış.

600 YILLIK TAYAKADIN CAMİİ ÖNÜ KAPATILDI

Öte yandan, Bursa Ticaret Borsa yönetiminin bahçe duvarına Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünü kazımasına rağmen, 600 yıllık Tayakadın Cami önünü kapatan ek idari bina yapması ise Bursa’daki Osmanlı eserine yapılan en büyük kötülük olarak nitelendiriliyor. Diğer yanda Bursalıların Eski Yalova Yolu olarak bildiği, yeni adı İstanbul Caddesi olarak değiştirilen aksta yükselmeye devam eden beton binalar, yaklaşık 7 yıldır kontrolden çıkmışçasına kentsel dönüşüm adı altında CHP’li Nilüfer Belediyesi sınırlarındaki dikey mimariler, kirlenmişliği gözler önüne seriyor.

Nilüfer İlçesi beton binalarla adeta nefes alamaz hale geldi.