Hızla göç veren, insansızlaşan Bursa’nın dağ ilçelerinde yüzleri güldüren gelenekler devam ediyor.

Bursa'nın Keles ilçesi Sorgun köyü sakinleri  yüzlerce yıllık geleneği ilk günkü gibi yaşatıyor. Her Hıdırellez’de "bolluk ve bereket getirsin" diye köylüler tarafından sadece bu köye özel 13 çeşit bakliyat kullanılarak 'Dede aşı' isimli yemek pişiriliyor. Tüm köy sakinleri imece usulü kazanlarda tonlarca 'Dede aşı' herkes tarafından çok seviliyor.

MİSAFİRLER DUA ETTİ

Kazanlarda pişen bu yemek için herkes köye davet ediliyor. Bu yıl 671 defa pişen bu asırlık lezzetler için şehir içi ve dışından binlerce kişi köye ziyarette bulundu. Köye gelen misafirlere köyün gençleri tarafından 'Dede aşı' yemeği servis edildi. Yemeğin ardından bolluk ve bereket için dua edildi. Yemeği yiyen misafirler Sorgun köyü sakinlerine misafirperverlikleri için dua etti.

“ÜNÜ SINIRLARI AŞTI”

Bursa polisi 39 yıl hapis cezası olan kadını yakaladı Bursa polisi 39 yıl hapis cezası olan kadını yakaladı

Atalarından miras kalan bu geleneği bu yıl 671'incisini gerçekleştirdiklerini ifade eden Sorgun Köyü Dernek Başkanı Muharrem Ulutaş, "Bu gelenek bize atalarımızdan miras, köyümüzde yetişen 13 çeşit bakliyattan dede aşı dediğimiz yemeği yaparak köyümüze gelen misafirlere ikram ediyoruz. Sadece köyümüzde pişen bu yemeğin ünü il sınırlarını aştı. Köyümüze şehir içi ve dışından binlerce misafir geldi. Gelen misafirlerimizi en güzel şekilde ağırladık. Misafirler yaptığımız etkinlikten çok memnun kalarak ayrıldı. Seneye de 672'incisini yapacağımız hayrımıza herkesi bekleriz" dedi.

Editör: Bilal Kayaaltı