Bursa'da zehir tacirine havadan operasyon Bursa'da zehir tacirine havadan operasyon

Bursa ve ilçelerinde de hayvan pazarları şap hastalığının yayılmasından dolayı  önlem amacıyla kapatılırken,  üreticileri sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Satış yapılamadığı için fırsatçıların ucuz fiyata alım yaptıkları belirtildi.   

ÜRETİCİ MAĞDUR OLUYOR

Hayvan üreticisi Kemal Çığırdan, "SAT-2 tipi şap virüsü tespit edilmesinin ardından hayvan giriş ve çıkışları yasaklanırken, hayvan pazarları da kapatıldı. İlçe tarım müdürlüğümüze bağlı ekipler işletmelerde geniş şekilde tarama yapıp önlemleri aldı. Kendilerine teşekkür ediyorum. Fakat hayvan pazarlarının kapalı olması hayvan üreticilerini maddi olarak zarara sokarken, zorda olan üreticilerin satmak istedikleri hayvanlar müşteri olmadığı için Türkiye’deki cambazlar tarafından uygun fiyata alınıyor. Umarız en kısa sürede hayvan pazarları açılır" diye konuştu.

Virüs sebebiyle tüm Türkiye'de ve Bursa’da ikinci bir emre kadar veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve teknisyenlerinin izinleri de iptal edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, şap hastalığı sebebiyle tedbirler aldı.