Bulgaristan, üç yıl içinde altıncısı düzenlenecek erken seçimle “en kısa sürede en çok seçim yapan” ülke olarak İsrail'i dahi geride bırakarak rekor kıracak. Bulgaristan Merkez Seçim Kurulu, 240 üyeli Ulusal Meclise 6 bin 100 milletvekili adayı gösterildiğini bildirdi. Parti ve koalisyonlar, aynı zamanda AP'deki Bulgaristan'ın 17 kişilik kontenjanı için 131'i kadın 418 aday sundu. AP için 18 yaşından büyük 6 milyon 138 bin, Bulgaristan'daki genel seçim için ise 6 milyon 593 bin kayıtlı seçmen bulunuyor.

TÜRKİYE’DE 166 SANDIK, 350 BİN SEÇMEN

 Her iki ülkede hayat süren çifte vatandaşların geleceklerini yakından ilgilendiren Genel ve Avrupa Parlamentosu seçimleri pazar günü (yarın) yapılacak. Türkiye'de 166, sandığın kurulacağı seçimde 350 bin soydaş oy kullanacak. Çifte vatandaşların çoğunlukta olduğu 41 sandığın kurulduğu Bursa'da da 80 bin kişi oy kullanacak.

Düğün timi şart oldu; yolu kesip halay çektiler... Düğün timi şart oldu; yolu kesip halay çektiler...

Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu, Bulgaristan'da 9 Haziran Pazar günü eş zamanlı olarak genel seçim ve Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde çifte vatandaşlara birlik ve beraberlik içinde sandığa gitmeleri çağrısında bulundu.

41 SANDIK BURSA’DA KURULDU

Gençoğlu yaptığı açıklamada; "9 Haziran Pazar günü gerek Türkiye'de, gerek Bulgaristan'da, gerekse dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan kardeşlerimiz ve onların çocuklarının geleceği açısından çok önemli bir seçim var. Bizler her zaman Bulgaristan'da yaşadığımız süre içerisinde örnek bir Bulgaristan vatandaşı olduk. Ancak asimilasyon sonrasında bulunduğumuz topraklardan göçe zorlanarak Bulgaristan tarihine kara bir leke olarak adlandırdığımız bir asimilasyona tabi olduk. Bu süreç içerisinde çok önemli sorunlarımız oldu. Bu sorunların halliyle ilgili yapmış olduğumuz etkin çalışmalarda kardeşlerimizin haklarının iadesinden tutun çifte vatandaş olmaları ve hatta ve hatta bulundukları ülkelere oy kullanabilmelerini sağladık. Dolayısıyla bu kardeşlerimizin ülkemizde de rahatlıkla oy kullanabilmeleri için 166 adet sandık kuruluyor bunların 41 tanesi Bursa'da, oluyor" dedi.

HÖH TEK TEMSİLCİ

Hem Bulgaristan hem de Türkiye'deki çifte vatandaşların tek temsilcisi Hak ve Özgürlükler Hareketi olduğunu ifade eden Gençoğlu, "İnşallah biz vereceğimiz oylarla daha eskiden olduğu gibi onları koalisyon ortağı yapıp yönetimlerde kesinlikle ve kesinlikle hak sahibi olup 36 olan milletvekili sayısını çok daha yukarılara çıkarmak en büyük idealimizdir. Bu seçimlerde Türkiye genelinde 350 bin Bursa genelinde ise 80 bin çifte vatandaş kardeşimizin oy kullanacağını öngörüyoruz. Hepsini sandığa bekliyoruz. Şimdi zaman onların zamanı verecekleri oylarla da bizim oradaki kardeşlerimizi iktidar ortağı, koalisyon ortağı yapacağız inşallah. Bu seçimlerin komşumuz, dostumuz, ortak çıkarlarımız olan Bulgaristan'a da hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Editör: Bilal Kayaaltı