Bursa’nın doğu bölgesinde endüstriyel ve evsel atık sularını arıtma hizmeti sağlayan Yeşil Çevre Hizmet ve İşletme Kooperatifi, Dünya Çevre Haftası kapsamında Gürsu’da Recep Tayyip Erdoğan Ortaokulu öğrencilerini konuk etti. Etkinlikte renkli görüntüler oluştu.

  “ÇOK ÖZEL BİR ÖRNEK”

Çevre Haftasını Türkiye’nin en önemli arıtma tesislerinden birinde kutlamanın gurur verici olduğunu kaydeden Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Bektaş, “Tesisi gezen ve çevreyi koruma konusunda bilinçlendirilen öğrencilerimiz; gördüklerini arkadaşlarına ve ailelerine anlatacak. Önümüzdeki süreçte daha fazla öğrencimizin bu örnek tesisi gezmesini önemsiyoruz. Malum dünya hızla büyümeye devam ediyor, teknolojiler gelişiyor. Bununla beraber atık sorunu da büyüyor. Biz de atıkları bertaraf etme, geri dönüştürme noktasında gayretli olmalıyız. Yeşil Çevre de bu anlamda verdiği tüm hizmetlerle çok güzel bir örnek. Önümüzdeki günlerde geri dönüşümle ilgili Yeşil Çevre’den de güç alarak başka farkındalık çalışmaları yapacağız. Bu farkındalığı sağlayan Yeşil Çevre’ye teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“OMUZLARIMIZDAKİ YÜKÜN FARKINDAYIZ”

Çevre Haftası etkinliklerinde her zaman öğrencilere özel yer ayırdıklarının altını çizen Yeşil Çevre Hizmet ve İşletme Kooperatifi Genel Müdürü Mehmet Aydın da “Dünyamızı tehdit eden küresel ısınmanın yanı sıra hızlı nüfus artışı ve bilinçsizce doğaya bırakılan atıkların beraberinde getirdiği sorunlar hava, su ve toprak kirliliğine yol açıyor. Tüm bunlar; ekolojik dengeyi altüst ederek geleceğimizi, doğal hayatı tehdit ediyor. Günümüzde küresel boyutu çok büyük olan çevre kirliliği, tüm canlılar için bir numaralı gündem maddesi haline gelmiştir. Böyle bir tabloda Yeşil Çevre olarak, omuzlarımızdaki yükün farkında olarak çalışıyoruz, projeler geliştiriyoruz. Çevremizin korunması adına elimizden gelen gayreti gösteriyor, geleceğe karşı sorumluluk bilinciyle faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Yakın zamanda hayata geçireceğimiz projelerle hizmet ağımızı daha da genişletmiş olacağız.” dedi.

 “KENDİ ELEKTRİĞİMİZ ÜRETEN OKULUZ”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği 1.000 çevre dostu okuldan biri olduklarını belirten Recep Tayyip Erdoğan Ortaokulu Müdürü Cemil Kurt ise “Okulumuz, 140 metrekare alana yerleştirilmiş güneş panelleriyle kendi elektriğini üreten bir eğitim kurumu. Yeşil çevre bilincinin yerleşmesi amacıyla öğrencilerimize güzel bir dünya oluşturmak için tasarrufun, geri dönüşümün önemini anlatmaya devam edeceğiz. Yeşil Çevre’nin çalışmalarını da yakından takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Törenin sonunda öğrencilere çevre bilincini oluşturmaya yönelik hediyeler verilirken, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bektaş ve Okul Müdürü Kurt’a da plaket takdim edildi. Öğrenciler tarafından atık malzemelerle hazırlanan dünyaca ünlü Ressam Van Gogh’un Yıldızlı Gece tablosu örnek alınan yapılan çalışma da Kooperatif Genel Müdürü Aydın’a takdim edildi.

Editör: Bilal Kayaaltı