‘Her mahalleye bir fidan’ sloganıyla hareket eden Gazcılar Caddesi Esnaf Platformu üyeleri, örnek bir projeye imza attı. Kiremitçi mahallesinde bulunan orta refüjlere, kaldırımlardaki kuruyan veya kesilen ağaç yerlerine, Bursa’nın simgesi çınar fidanının yanı sıra, zeytin ıhlamur ve servi fidanı diktiler. Platform sözcüsü Özcan Aytiş,  yaptığı açıklamada,  amaçlarının farkındalık oluşturmak olduğunu; her semte, mahalleye, kaldırıma ve şehir içindeki alanlara fidan dikerek, Bursa’yı doğusundan batısına kadar yeşille buluşmasına katkı koymak olduğunu söyledi. Aytiş, Fatih Sultan Mehmet'in 'ormanlarımdan dal kesenin başını keserim' sözünü hatırlattı, ağaca, yeşile ve doğaya  kurum ve kuruluşların daha saygılı olması gerektiğine dikkat çekti. 

Gazcılar Caddesi Esnaf Platformu sözcüsü Özcan Aytiş

‘DAHA YEŞİL BİR ŞEHİR ARZULUYORUZ’

Ahilik kültürüne dikkat çeken Gazcılar Caddesi Esnaf Platformu sözcüsü Özcan Aytiş de, Bursa’nın, her zaman esnafları, ticaret ve sanatkârlarıyla örnek olan bir şehir olduğunu söyledi. Ahilik kültürünü yeniden canlandırmak istediklerini ifade eden  Aytiş, esnafların sosyal projelerde yer alması gerektiğini belirterek, “Bursa’mız, her zaman esnafları, ticaret ve sanatkarlarıyla örnek olan bir şehir oldu. Ahilik kültürünü yeniden canlandırmak istiyoruz. Esnafların sosyal projelerde yer alması gerektiğini anımsatmalıyız. Hatıra ormanları oluşturulması da önemli ama amacımız, meslektaşlarımıza örnek olmakla birlikte, Hz. Peygamber’in ‘öleceğinizi bilseniz fidan dikin’ hadisini hatırlatmak ve kentlerin betonlaşmasından dolayı nefes almamızı zorlaştırdığına dikkat çekmek. Buradan yola çıkarak, belirlediğimiz yerlere, hatta tabelası, işyeri gözüksün diye bazı kişilerin kestiği, kuruttuğu ağaçların yerlerine Bursa’mızın sembolü çınar fidanıyla birlikte zeytin, ıhlamur ve servi diktik. Önümüzdeki Şubat ayına kadar daha farklı semtlere fidan dikilmesi için öncü olacağız’ diye konuştu.

‘HERKES BU PROJEYE DESTEK VERMELİ’

Mahalle sakini Mustafa Aşçı, esnaf kardeşlerimin böyle bir adım atması bizleri mutlu etti, “Örnek bir davranış sergiledikleri için kendilerine teşekkür ediyorum’ dedi. Ticaretle uğraşan, aynı mahalleden Kemal Yılmaz ise “Arkadaşlarımız alkışlanacak bir projeye imza attılar. Bursa’mızda herkesi heyecanlandıracak bir kampanya, mahalleler, sokaklar bu sayede nefes alacak. Görsel anlamda hem ruhumuz rahatlayacak hem de gözlerimiz. Herkes bu adıma destek vererek, kendi mahallesine, bahçesine, gezdiği, boş gördüğü yerlere fidan dikse her yer yeşerir. Keşke Kiremitçi muhtarı da böyle projeler üretmeyi akıl etseydi” şeklinde ifadeler kullandı. Berberlik yapan Halil Çakır da, mahallelerinde başlayan bu projenin, şehrin her yanına yayılacağını ümit ettiğini söyledi.