Bursa'da en ucuz çay ocağında bir bardak çay 7.50, simitin fiyatı 2024'te 12.50'ye çıkınca, 4 kişilik bir ailenin üç öğünde tek simit ve çay masrafı 7 bin 200 TL'ye yükseldi. 

Yaşanan artışlar maaşları mum gibi eritirken açlık sınırı da arttı. 

"70 yaşındayım böylesini görmedim" "70 yaşındayım böylesini görmedim"

Gıda ürünlerinin etiketlerinin sürekli değiştiği, alım gücünü hızla düşürürken dar gelirli sayısı da artıyor.  İşçi sendikası TÜRK-İŞ, açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının Ocak ayı sonuçlarını açıkladı.

2024 yılının ilk aylık sonuçlarına göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 15.048,89 TL’ye yükseldi.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 49.019,19 TL’ye çıktı.

GIDA FİYATLARI ARTIYOR

Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti de aylık 19.630,40 TL’ye yükseldi. TÜRK-İŞ'in verilerine göre gıda fiyatlarında yükseliş devam etti. Öte yandan,  Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 4,27 oranında gerçekleşti. Son on iki ay itibariyle değişim oranı yüzde 69,76 oldu. On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı ise yüzde 79,44 olarak hesaplandı.