Bir yanda dünyaya ektiğini satan Konya büyüklüğünde Hollanda, diğer yanda ise, girdi mailyetlerinden dolayı iflas eden, üretimden uzaklaşan Türkiye'deki çiftçiler. Türkşeker'in açıkladığı şeker pancarı fiyatı tepkilere neden oldu, köylü hayal kırıklığına uğradı.

Tarım Bakanlığı’nın çiftçiye verdiği destekler yeterli gelmiyor, açıklanan taban fiyatlar köylüyü hayal kırıklığına uğratıyor. Şeker pancarı üreticisinin zarar ettiğini belirten Sadi Aktaş, açıklanan pancar fiyatlarının üreticiyi ekimden soğuttuğunu söyledi.

“RAKAM YÜKSEK OLMASI LAZIM”

Çiftçinin feryadının duyulmadığına dikkat çeken Aktaş,  “Açıklanan pancar fiyatları üreticileri ekim yapmaktan soğuttu. Göz göre, göre emeğimiz zarar ediyor. Türkşeker, 2023 şeker pancarı alım fiyatını, 100 TL, kota tamamlama primi de dahil ton başına bin 855 lira olarak açıkladı. Kotasını tamamlayamayan üretici bin 755 liradan pancarını satmak durumunda kalacak. Geçen yıl ton başına bin 450 lira olarak açıklanan şeker pancarı alım fiyatı bu sezon yüzde 27,93 artırılarak bin 855 liraya yükseltildi. Bu artışın, ton başına en az 14 polar pancar için, minimum 2 bin lira olması yönünde beklentimiz vardı” diye konuştu.

 

BURSA’DA 50 BİN TON PANCAR EKİLDİ

Tekirdağ'da korkutan görüntüler! Tekirdağ'da korkutan görüntüler!

Aktaş, “Bursa bölgesinde 50 bin ton, Eskişehir bölgesinde 2 milyon ton pancar ekiliyor. Bu fiyatlara üretici artık pancar ekmez ve durum böyle giderse şekerde büyük sıkıntı oluşur ve dışa bağımlılık artar. Ekim olmadan önce fiyat açıklanmalıdır. İnsanlar önünü göremiyor. Tedbir alınmazsa pancar ekilecek üretici bulunamayacak” dedi.