Erdoğan ve ekibi yeni sistem emeklilik, 2000 sonrası SGK ve staj mağduriyetini ortadan kaldıracak çalışma başlatıyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesini kaçıran vatandaşlar için de önemli bir açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi ve hükümet, onların mağduriyet yaşamamaları için yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

Bu sayede kısmi emeklilik konusunda detaylar yavaşça ortaya çıkmaktadır. Kadınlar, doğum borçlanma hakkı sayesinde eksik primlerine bir çözüm bulabilirler. Normalde staj ve çıraklık süreleri göz ardı edilirken, doğum borçlanması farklı bir sistem getirmektedir.

ÜÇ ÇOCUKLU ANNELERE

Yeni düzenleme ile birlikte milyonlarca insanın yüzü gülecek. Bir anne, staj ve sigortasının başladığı tarihten sonra doğum yaptıysa, bu doğumları borçlanabilir. Üç çocuğu olan anneler, bu şekilde 2.160 gün kazanabilirler. Bu süreler, prim gün sayısına eklenerek, belirli şartlar sağlandığında kadınlara 6 yıl daha erken emeklilik imkanı sunacaktır.

BORŞLANMA VE STAJ

Her çocuk için 2 yıl, yani toplamda 3 çocuk için 720 gün borçlanarak, kadın çalışanlar 2.160 gün kazanabilirler. Stajın başlangıç tarihi doğumdan önce ise, borçlanma kabul edilmektedir. Bu büyük adım, milyonlarca insanın yaşamını olumlu yönde etkileyecek ve birçok kişiye daha erken emeklilik şansı sunacaktır.

Editör: Bilal Kayaaltı