Emekli ve işçilerin maaşları enflasyon karşısında erimeye devam ederken, MHP ile İYİ Parti arasındaki gerilim yeniden alevlendi.

“ÖNÜMÜZDE ZORLU SÜREÇ VAR”

TBMM’de haftalık grup toplantısında konuşan MHP Lideri Devlet Bahçeli, şunları söyledi:

"Türkiye seçimsiz bir döneme girmiştir. Önümüzdeki bu zorlu süreç doğru etkin kararlı kaliteli ve sonuç odaklı gelişmelere birer birer sahne olmalıdır. Milletimizin beklentisi sürdürülebilir hizmettir. Eğer siyaseti aklın rehberliğinde somut gerçekteki düğümlerin çözülmesi veya sorunların sürüklediği çıkmaz sokaklardan çıkabilme kabiliyeti şeklinde yorumlarsak ki en isabetli tarif de kanaatimce budur. O halde gereğini yapmak için vakit kaybetmeksizin işe koyulmalıyız. Yeni yüzyılda mutlu devlet huzurlu fert idealine el birliğiyle inanç birliği halinde muhakkak ulaşmalıyız.

Cumhur İttifakı Türk devrinin serden geçti yüreğidir. Tarihi dokumuza kültürel müktesebatımıza milli özlemlerimize doğrudan muvaffak olan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi milletler mücadelesindeki stratejik kuvvetimizdir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini sorgulayan karalayan yaralayan çevrelerin asıl korkusu uyanan devin ayağa kalması, küresel ve bölgesel hadiseler karşısında özü geçen bir Türkiye’nin doğudur. Doğum sancılı olsa da doğan kuvvet lider ülke Türkiye’dir.

İsrail, müzakerelerde ilerleme kaydedilmemesi halinde Refah’a kara saldırısı tehdidini gündemde tutmaktadır. Batı Şeria da tehlike altındadır. Siyonist azgınlığın hesabı Filistin topraklarını yutmak, Filistinli mazlumların mısır ve Ürdün’e sürmektir. Bu tarihin ne vicdanın ne de insanlığın kabul etmeyeceği bu barbarlığın sonu yoktur.

Birleşmiş Milletler Filistin sorununun çözümünde acz içindedir. Reforma tabii tutulması artık kaçınılmazdır. Güvenli konseyindeki veto sistemi makul çözüm arayışlarını devamlı tıkamakta, ahlaki ve şeffaflıktan yoksun olarak kabule dilmekte bu da BM’nin temel ilkeleriyle çelişmektedir. Konsey yapısı ve daimi üyelerin veto yetkisi nedeniyle dünya barışı ve çatışmaların önlenmesi için bir umut olmaktan bugünkü haliyle çok uzaktır.

BM güvenlik konseyi ikinci dünya savaşının hemen sonrasındaki şartlarda kurulmuştur. Kararlar 15 üyenin en az 9’unun onayıyla alınıyor olsa da sadece daimi üye statüsündeki ülkelerin veto hakkı bulunmaktadır. Konseydeki üyelik şartlarının ve yetkililerin değişikliği için BM anlaşmasında değişiklikler yapılması zorunluluğu ertelenemez düzeydedir. Daimi üyeliklerin sorgulanması tartışmaların önemli bir unsurudur.

Daimi üyeler tarafından sahip olunan veto yetkisinin yerine çift çoğunluk sisteminin getirilmesi, veya daha geniş bir ülke yelpazesinin uluslararası karar alma süreçlerine dahil edilmesi görüş bildirmesine imkan sağlayacak bir mekanizmasının inşası teklifimizdir.

(İsrail'e yakıt satışı) Soyadının ağırlığını taşımaktan aciz onların nerede durduğunun kimlere hizmet ettiğini kuşkusuz herkes bilecek ve öğrenecektir.3-5 belediye almak siyasi ikbal ve ihtiraslarını tatmin etmek maksadıyla her türlü kılığa girenleri milletimiz hoş görmeyecektir.

Öyle insanlar vardır ki kalbi kof dışı dost görünür; öyle yaklaşırlar ki dışı hoş özü boştur. Bilinmelidir ki Cumhur İttifakı hesap yapanlara mecbur değildir.

"İstanbul Belediye başkanının ABD’nin bir tv kanalına yaptığı açıklamalar, bu çerçevede Hamas’a terör örgütü iftirası atması ne hikmetse jet yakıcılarda bir rahatsızlık uyandırmamıştır. Bu şahsın ağzından PKK-YPG’ye karşı tek bir kelamın çıkmadığı acaba sadece biz mi duymadık. PKK’ya terör örgütü diyemeyen İstanbul Belediye Başkanı’nın Hamas’a terör örgütü yaftası vurmasının akılla, izanla, vicdanla bağdaşır bir yanı olmadığını sadece biz mi düşünüyoruz. Siyasetin Jetgilleri neredesiniz? Niye konuşmuyor, üç maymunu oynuyorsunuz? Toprağını, yuvasını, insanını savunan Hamas’a terör örgütü demek Netantahu’ya vekalet etmek, Siyonizm’in değirmenine su taşımak, cinayetleri onaylamak demektir.

İMAMOĞLU’NA TEPKİ

Cumhurbaşkanımızla görüşmeden İstanbul Belediye başkanına koşan Almanya Cumhurbaşkanı’nın niçin böyle program akışına ihtiyaç duyduğu bizim nezdimizde soru işaretleriyle doludur. Döner edebiyatını kullanarak iç siyasete dahil olan CHP’li belediye başkanlarını ayağının tozuyla ziyaret eden Almanya Cumhurbaşkanı’nın vermek istediği potansiyel mesajları şaibeli ve şüphelidir. Gene de Türkiye ile Almanya arasındaki siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerin hedeflenen seviyelere ulaşması halisane temennimizdir.

Türkiye’nin bir Kürt sorunu yoktur, çok tehlikeli bölücülük ve terör sorunu vardır. Bu millet büyük bir millettir. Kültürü dayanışması karşılıklı anlayışı göz önüne alındığında Türkiye’deki Alevi-Sünni çatışmasını Türk-Kürt ayrışmasını çözecek olan bu millet ve onun iradesidir, bunun da sırrı kız alıp vermekte yeni bir Türkiye inşa etmektedir.

Erdoğan'dan Özgür Özel'e övgü Erdoğan'dan Özgür Özel'e övgü

"Türkiye’de yerel halk yoktur, Türk milleti vardır. 23 Nisan mesajının adresi DEM’ciler demlenmiş yerel halk” tabirini referans almış CHP’li bazı belediye başkanlarıdır. Hiç kimse niyet okuyucuların teşebbüs etmesin. Hazine ve Maliye Bakanımızın da her zaman arkasındayız.

VİDEOYA AÇIKLAMA YAPTI

Bir şeyi söylemek istersem muhatabına doğrudan söylerim, “hainsen diyorsam söyleten sensin” işte bu mesaj Türkiye’nin ayağını kaydırmaya yeltenen kim varsa direkt onlaradır.

İHANET TEBRİK EDİLMEZ

İ Parti olağanüstü seçimli kongresini de değerlendiren Bahçeli, "'Siz niye tebrik etmediniz' diye suçlama ile karşı karşıya bırakılıyor ve camiamız içerisinde yeni bir fitne oluşturulmaya çalışılıyor. Açıkça söylüyorum; 104 tane siyasi parti var. Her biri kongresini yapar, her kongreyi tebrik eden veya etmeyen olabilir. Bu da onların en tabii hakkıdır. Neden tebrik etmediğimin gerekçesini ben açıkça söylüyorum; ne olursa olsun hepinizin huzurunda söylüyorum, ihaneti tebrik etmek bizim defterimize yazmaz" dedi.

Editör: Bilal Kayaaltı