Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) bankalara, “Döviz fazlası olanlara doları daha yüksek kurdan satın” talimatı gönderdi. Alışılmışın dışındaki bu adımla Türkiye artık 'çoklu kur' dönemine adım atmış oldu. Piyasa ise 'ikili kur' ve 'ikili faiz' tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumda. En son Merkez Bankası, Kapalıçarşı'da döviz alımında görüldü. Kapalıçarşı ve bankalardaki döviz kuru arasındaki makas ise iyiden iyiye açılmaya başladı. Hem sıkı gözetim hem de söz konusu yüksek kur nedeniyle, birçok kişi dolarını banka yerine Kapalıçarşı’da bozdurmaya başladı.

Dolar-TL kurunda uzun süredir yüzde 2 olarak seyreden fark, yüzde 10'lara doğru ilerliyor. Ekonomistlerin farkın yüzde 5'lere ulaşması halinde beklediği büyük tehlike artık kapıda. Ekonomist Özgür Demirtaş da bugünkü sosyal medya paylaşımlarında bu tehlikeye dikkat çekti. 

BLOOMBERG DAHA ÖNCE  DUYURMUŞTU

Flaş haber şimdi geldi! Emekliler havalara uçacak! Rakam 100.000 TL oldu Hemen hesaplara yatacak TBMM'den geçiyor Flaş haber şimdi geldi! Emekliler havalara uçacak! Rakam 100.000 TL oldu Hemen hesaplara yatacak TBMM'den geçiyor

ABD merkezli finans ajansı Bloomberg’de 5 Nisan’da yayımlanan “Turks With Dollars to Sell Head to Bazaar to Nab Premium Rate” başlıklı haberde de doları olan Türklerin, bankalar arası kurla açılan fark nedeniyle Kapalıçarşı’da paraları TL’ye çevirmeyi tercih ettiğini yazmıştı.