Evde bakım ücretleri bayram öncesi yatacak mı? Evde bakım ücretleri bayram öncesi yatacak mı?

Emekli kök maaş zammı belirlenirken SSK ve bağ-kur emeklisi için enflasyon rakamları baz alınıyor. Türkiye İstatistik Kurumu şu ana kadar 5 aylık enflasyon verisini açıkladı. 5 aylık enflasyon yüzde 22.72 olarak gerçekleşti. hala bir aylık veri beklenirken Sosyal Güvenlik uzmanlarının enflasyon tahminleri belli oldu. SGK uzmanlarına ve Merkez Bankası piyasa katılınca anketi sonuçlarına göre Temmuz ayında emekli kök maaş zammı %25 olacak. ancak bu rakamı refah Payı da eklenebilir. Sosyal Güvenlik uzmanları refah payını da eklenmesi ile birlikte yüzde 30 kök maaş zammı bekliyor.

Para-6

Kök maaş zammı kadar en düşük emekli maaşı zammı da merak ediliyor. Ocak 2024 itibarıyla yeni en düşük emekli maaşı 10.000 TL olarak belirlenmişti. Ancak Türkiye’de şu anda açlık sınırı 20.000 TL’ye dayanmış durumda. Yani emekliler açlık sınırının çok altında, hatta yarısı kadar maaş alıyor. O sebeple de Temmuz ayında en düşük emekli maaşına önemli bir artış bekleniyor. Temmuz 2024 en düşük emekli maaşı ile ilgili 2’li zam tahmini var.

Sosyal Güvenlik uzmanlarına göre en düşük emekli maaşına hem refah payı zammı yapılacak hem de enflasyon artışı. Eğer en düşük emekli maaşı zammı da kök Maaşlar gibi artarsa 10.000 TL’den 13.000 TL’ye yükselecek. Fakat emeklilerin bu konuda tepkisi son derece büyük. Çünkü emekli maaşı alan milyonlarca vatandaş daha yüksek artış beklentisi içinde. Emeklinin en düşük emekli maaşı için talebi 5000 TL’lik seyyanen zam. Bu konuda Son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek. Önümüzdeki günlerde en düşük emekli maaşı zammı ile ilgili net kararının kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Editör: Bilal Kayaaltı