Ermeni kuvvetlerin, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaptığı katliamın üzerinden 32 yıl geçse de acısı dinmedi. Memur Sen Bursa İl Temsilcisi, EBS Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Acar, soykırımın bir insanlık suçu olduğunu söyledi,  bu suçu batılıların  özellikle İslam coğrafyasında defalarca en ağır şekilde işlediğini hatırlattı.

KADIN, ERKEK, GENÇ VE YAŞLI DEMEDEN KATLETTİLER

Başkan Acar açıklamalarını şöyle sürdürdü, “Suçlu devletler değişse de genel olarak düşünce yapılarının hepsinde aynı olduğunu görmekteyiz.  Siyonist İsrail tarafından Gazze’de 7 Ekim’den bu yana yarısından fazlasının kadın ve çocuklardan oluştuğu 29 bin Filistinli katledilmek suretiyle soykırım suçu işlenmeye devam etmektedir.  Bu suç, 32 yıl önce Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında da işlendi. Kadın veya erkek, genç ya da yaşlı demeden yüzlerce insan dünyanın gözü önünde katliama uğradı. Masum insanların katledilmesine karşı dünya kahreden bir sessizliğe büründü, adeta üç maymunu oynadı.” dedi.

“ŞEHİTLERİN İNTİKAMI ALINDI”

Gemlik'te Ramazan Bayramı sokağa taştı Gemlik'te Ramazan Bayramı sokağa taştı

Türkiye’nin desteğiyle Karabağ’ın işgalden kurtarıldığına dikkat çeken Acar şöyle devam etti, “Bütün haksızlıklara rağmen bölgenin barış ve istikrarı için işgalin sona erdirilmesi ve sorunun müzakere ile çözülmesi girişimleri her defasında sonuçsuz bırakılmıştır. Bunun yanı sıra, kimi dış güçler ve diasporanın desteğinden cesaret bulan Ermenistan, zulmünü sürdüreceğini sanmış, 12 Temmuz 2020’de Azerbaycan’ın sınır kenti Tovuz’a saldırarak yeni bir işgal girişiminde bulunmuştur. Azerbaycan’ın özgürlük ve adalet özlemini içeren iradenin siyasi ve askeri kararlılığıyla işgalciler hak ettikleri karşılığı almıştır. Türkiye’nin de desteğiyle askeri olarak savaş meydanında açık, kesin bir karşılık veren Azerbaycanlı kardeşlerimizin 44 gün süren başarılı harekâtı, Karabağ’ı işgalden kurtarmış, özgürleştirmiştir. Tarihî ve hukuki olarak Azerbaycan toprağı olan Karabağ ve Şuşa, Ermenistan’ın işgalinden kurtarılmış, Hocalı’da işlenen zulmün, vahşetin hesabı sorulmuş, şehitlerin intikamı alınmıştır. Bu savaş ve zafer, geç de olsa haksızlığın sona ermesi, adaletin tesisi, mazlumların intikamı, zalimlerin cezalandırılması adına da tarihî bir başarı ve aşamadır.

Başarıya ulaşan bu özgürleşme mücadelesinin başta Filistin olmak üzere, yaşanan işgal ve zulümlerin sorulacak hesabının başlangıcı olmasını diliyoruz.  Eğitim-Bir-Sen olarak, zalimlere merhametin mazlumlara zulmetmek anlamına geldiğini, unutulan katliamın tekrarlanacağı gerçeğinden hareketle, hiçbir ülkenin saldırıya uğramamasını, işgal edilmemesini, insanların katledilmemesini temenni ediyor; Hocalı soykırımının yıl dönümünde failleri lanetliyor, şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.”

Editör: Bilal Kayaaltı