Elon Musk, Apple’ın iOS işletim sistemine OpenAI entegrasyonu planlarına yönelik ciddi güvenlik endişeleri nedeniyle şirket içinde Apple cihazlarının kullanımını yasaklama tehdidinde bulundu.

Musk

BTSO'da dijitalleşme ele alındı BTSO'da dijitalleşme ele alındı

Elon Musk, Apple’ın son etkinlikte duyurduğu iOS 18 güncellemesinde OpenAI’nin ChatGPT’sinin entegre edilecek olmasının ardından güvenlik ihlalleri yaşanabileceğini belirterek, bu durumun şirket güvenliğini doğrudan tehdit ettiğini ifade etti. Apple cihazlarının, bu entegrasyon tamamlandığında şirket bünyesinde kullanımının yasaklanacağını açıkladı. 

Musk, yasaklamanın sadece çalışanlar için değil, şirketi ziyaret edenler için de geçerli olacağını duyurdu. Ziyaretçilerin Apple cihazlarını şirkete girişte teslim etmeleri gerekecek ve bu cihazlar, herhangi bir veri sızıntısı riskini engellemek için Faraday kafesinde güvenli bir şekilde saklanacak. Elon Musk, Apple’ın kendi yapay zekasını geliştirmek yerine OpenAI gibi dış bir şirketle çalışmayı tercih etmesini eleştirdi. Apple’ın bu iş birliğiyle kullanıcı verilerinin güvenliğini riske attığını ve OpenAI’nin güvenlik garantisi veremeyeceğini belirtti. Bu durumun Apple kullanıcılarının gizliliği için ciddi sonuçlar doğurabileceğini vurguladı.

Editör: Haber Merkezi