Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program kapsamında önümüzdeki 3 yıl içinde tahmini ekonomik tablo paylaşıldı. Ağustos ayı enflasyonun da yüksek çıkması, Ocak’ta yapılması muhtemel emekli maaşlarının en düşüğünün 10 bin TL’nin üzerinde olacağı belirtildi.

Ağustos ayı enflasyonun beklentilerinin üzerinde çıkması, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in çalışanlarla ile emeklileri enflasyona ezdirmeyeceklerini açıklaması emeklileri heyecanlandırdı.

İktidarın öngörüsüne göre, dolar 2023’te 23,9; 2024'te 36,8 olurken,  2025 yılında 43,9; 2026 yılında ise 47,8 lira olması bekleniyor. Böylelikle  Türkiye ekonomisinin 2023-2026 dönemini kapsayacak olan 3 yıllık yol haritasını gösteren Orta Vadeli Programın ayrıntıları ortaya çıkmış oldu. OVP’de yılsonu enflasyon tahmini yüzde 65 olarak kaydedildi. Bu doğrultuda 6 aylık enflasyon beklentisi de yüzde 37,76’ya yükseldi, buna refah payının da eklenmesiyle Ocak ayında emekli ve memura yapılacak zam hesaplaması değişti. Emeklilere yapılacak olan maaş artışının yüzde 40’ın üzerinde olacağı ve 10 bin TL’den aşağı olmayacağı ifade ediliyor.

Ekonominin 3 yıllık yol haritasının belirlendiği Ota Vadeli Program (OVP) açıklandı. OVP’de yılsonu enflasyon tahmini yüzde 65 olarak kaydedildi. Merkez Bankası tarafından açıklanan yılsonu enflasyon tahmini ise yüzde 58 olarak kaydedilmişti. OVP’de açıklanan yılsonu enflasyon tahminine göre 6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 37,76’ya yükseldi. Bu sonuçlarla birlikte memur ve emeklinin zam hesaplaması da değişti.

Yapılan hesaplamada 6 aylık enflasyon beklentisinin yüzde 37,76’ya yükselmesi ile birlikte gözler memur ve emeklinin Ocak zammına çevrildi. Ortaya çıkan yüzde 37,76 enflasyon beklentisine refah payının da dahil edilmesi durumunda önümüzdeki Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 45 zam yapılması bekleniyor. Memur zammının ise Ocak’ta yüzde 49,5 oranında olması bekleniyor.

Talimat verildi, hesaplara yatacak!  Emeklilere hemen ödeme yapılacak! Maşının bir buçuk katı Talimat verildi, hesaplara yatacak! Emeklilere hemen ödeme yapılacak! Maşının bir buçuk katı

Ocak ayında emekli maaşlarına yapılacak zam ile ilgili gündemdeki gelişmeler takip edilirken 7.500 TL olan en düşük emekli maaşı ile ilgili tüm gelişmeler de yakından inceleniyor. Bu kapsamda Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 45 oranında zam yapılması halinde en düşük emekli aylığının da 7.500 TL’den 10.875 TL’ye çıkabileceği konuşuluyor. Memurlara yapılması beklenen yüzde 49,5 oranındaki zam ile de en düşük memur maaşının 22 bin TL’den 32.890 TL’ye çıkabileceği belirtiliyor.

Yukarıda belirtilen rakamlar tahmini rakamlardır. Bu rakamlar Orta Vadeli Program’daki yılsonu enflasyon tahmininin gerçekleşmesi halinde ortaya çıkacak olan rakamlardır. Şimdiye kadar Temmuz ve Ağustos ayı enflasyon verileri açıklandı. Şimdi gözler TÜİK’te. TÜİK tarafından Eylül-Ekim-Kasım-Aralık dönemlerine ait enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından rakamlar netleşecek.