Enflasyon açıklandı; emekli maaşına yüzde... Enflasyon açıklandı; emekli maaşına yüzde...

Temmuz’da yapılan zammın hayal kırıklığını yaşayan ve tepki gösteren emeklilerin durumunu gören iktidar, Cumhuriyetin 100’üncü yılında emeklilere ikramiye vermeye hazırlanıyor. Hükümet ayrınca, maaşlara yapılacak olan artışla ilgili de sürprizler yapacağı belirtiliyor.

Emeklilere yapılan maaş artışı bilindiği gibi yeterli görülmemişti, buradan yola çıkan AK Parti hükümeti, Cumhuriyetin 100’üncü yılında emeklilere ikramiye vermek için çalışma başlattı. Rakamın 5 bin ile üzeri olması beklenirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda çalışmalar hız kazandı.

Cumhuriyetin 100. yıl dönümü vesilesiyle, bayram ikramiyelerine ilave olarak üçüncü bir ikramiye ödemesi düşünülüyor. Hazırlıkların sürdüğü bu özel ikramiyenin miktarıyla ilgili ilk rakamlar da ortaya çıkmaya başladı. Uzmanlar, bir kereliğine ödenecek ikramiyenin 5 bin lira ve üzerinde  olabileceği konusunda mutabık görünüyorlar. Bu heyecan verici gelişme, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Emekli vatandaşlar ise hem ek ikramiye hem de mevcut maaşlarına yapılacak zamlarla ilgili merakla bekliyorlar. Emekli maaşı zammı ne kadar olacak sorusu gündemi meşgul ederken, bir diğer önemli konu ise ara zam. Özellikle SSK ve Bağ-Kur emeklileri, enflasyon oranında zam almayı beklerken, memur emeklileri ise toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkını gözlemliyorlar. Ancak iyileştirme çalışmalarının da gündemde olduğu belirtiliyor.

AK PARTİ’DEN AÇIKLAMA

TBMM AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, 1 Ekim’de yeni yasama yılının başlamasıyla birlikte Meclis gündemine gelecek ilk yasal düzenlemeyi açıkladı. Güler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ilgili bir talimat verdiğini ve bu iki bakanlığın bürokrasisinin çalışmalarını yürüttüğünü vurguladı. Emekli vatandaşlar için gelecek müjdeleri beklemeye devam ediyoruz.

Editör: Bilal Kayaaltı