Emekli aylıklarına yapılan artış işçi emeklilerini hayal kırıklığına uğrattı. İktidar seçim öncesi verdiği sözü tutmadı. Tepkilerin artmasının ardından hükümet geri adım attı. SSK, Bağ-Kur emeklilerine ek zam için TNMM toplanıyor

Temmuz zammını az bulan, geçinmekte güçlük çeken emekli vatandaşlar bir süredir hükümete ek zam çağrıları yapıyordu. Bu yıl en düşük maaş zammının emekliye verilmesi ile birlikte dengeler değişti. 16 milyon emekli açlık sınırının altında yaşamaya başladı. O nedenle de uzun süreden beri devam eden bir ek zam beklentisi vardı. Bu konuda siyasi isimlerin de devreye girmesiyle TBMM’ye olağan üstü toplantı çağrısı yapıldı. Tarih ve saat belli oldu. Meclis, olağan üstü toplanacak. Gündemde ise iki konu var. Hem emekliye ek zam hem de Akbelen konusu görüşülecek.

Emekliler, geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan maaş zammı sonrasında adeta isyan etme noktasına geldi. Çünkü memur maaşlarına, asgari ücrete ve kamu işçisi maaşlarına yapılan zamların yanında emekli maaş zammı son derece düşük kaldı. Bu sebeple de 16 milyon emekli vatandaş ek zam çağrısı yapmaya başladı. SSK Bağ, memur emeklisi ve EYT emeklisi milyonlarca kişi için siyasi İsimlerde devreye girdi. Başta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olmak üzere birçok siyasi parti liderinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Çağrı gelmişti. Peki emekliye ek zam gelecek mi? emekli maaşlarına yeni zam var mı?

EMEKLİLER EK ZAM BEKLİYOR

Geçtiğimiz yol şubat ayının sonunda EYT yasasının meclisten geçmesi ile birlikte emekli vatandaş sayısı 16 milyona yaklaştı. al emeklilere Her 6 ayda bir zam yapılıyor. emekli maaş zammı için Temmuz ayında verilen oran %25 oldu. her ne kadar emekliler tepki gösterse de %25'lik zam oranı TBMM'de kabul edilerek yasalaştı. ancak başta Devlet Bahçeli olmak üzere birçok siyasi isimden de emekliye ek zam yapılması için çağrı geldi. siyasi isimler memurları olduğu gibi emekli vatandaşlara da 8.077 TL'lik ek zam yapılmasını talep etti.

Ailelere müjde verildi! Artık 5 BİN 98 TL ödenecek! Destek paketi devam ediyor Ailelere müjde verildi! Artık 5 BİN 98 TL ödenecek! Destek paketi devam ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip erdoğan'da konu ile ilgili Geçtiğimiz günlerde kabine toplantısı sonrasında konuştu. emekli maaşlarına zam için Ocak ayına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekliliği memnun edecek bir düzenleme yapılacağını söyledi. fakat son vergi ve ÖTV artışları sonrasında emekliler artık geçinemiyor. bu sebeple de birçok ilde emeklilerin eylemleri gündeme geliyor.

MECLİS TOPLANIYOR

Bir yandan emekliye ek zam talepleri devam ederken bir yandan da TBMM'nin olağanüstü toplama kararı milyonlarca vatandaşı heyecanlandırdı. TBMM'nin olağanüstü toplantısı için Henüz bir tarih verilmedi. ancak toplantı kararı alındı. Toplantının gündeminde hem Akbelen konusu olacak hem de emekli maaşlarına ek zam. 16 milyon emekli vatandaş maaşlarına ek zam yapılması konusunda bu defa oldukça umutlu. emeklilere ne kadar ara zam yapılacağı ise henüz belli değil. Ancak Türkiye Emekliler Derneği'nin 4000 TL'lik seyyanen zam talebi olmuştu.