Sabit gelirlilerin maaşları zamlar karşısında erimeye devam ederken, yarın açıklanacak olan enflasyonla birlikte çalışan memurların ve emeklilerin maaşlarına yapılacak olan artışta ortaya çıkacak.

Uzmanlar,  memur ve memur emeklilerinin ocak ve temmuz aylarında yılda iki kez zam aldığını hatırlatarak, bu zamlarda toplu sözleşme oranlarının baz alındığını belirtti. İlk 4 aylık enflasyon oranı yüzde 18,72 olarak açıklanmıştı ve mayıs enflasyonu ile birlikte yılın ilk 5 ayına dair veriler netleşmiş olacak. Böylece memur ve memur emeklilerinin alacakları zam oranları da daha net ortaya çıkacak.

Ekonomistler, Merkez Bankası'nın beklenti anketlerine dayanarak 6 aylık enflasyon farkının yüzde 25 olabileceğini öngörüyor. Ancak, memur ve memur emeklileri için bu oran yüzde 19,5 ile yüzde 20,5 arasında olabileceği ve yuvarlak olarak yüzde 20'lik bir zam yapılmasının kuvvetle muhtemel olduğunu belirtiler Kesin sonuçlar ise 3 Temmuz'da açıklanacak.

Iphone alanlar pişman olacak! Iphone alanlar pişman olacak!

Memur emeklileri, SSK ve Bağ-Kur emeklileriyle maaş eşitlemesi beklentisi içindeler. Geçmişte yapılan eşitlemeler göz önüne alındığında, memur emeklilerinin yüzde 20 yerine yüzde 25 oranında zam beklediğini ifade eden ekonomistler , refah payı veya devlet desteği konusuna da değindi. Ekonomi yönetiminin yasal düzenlemeler doğrultusunda zam yapacağını ve refah payı veya devlet desteği olmayacağını öngördüğünü belirtti. Bu anlamda, memurlar için yüzde 20 civarında bir zammın kuvvetle muhtemel olduğunu kaydediyorlar.

Editör: Bilal Kayaaltı