Kahramanmaraş merkezli depremlerde adeta haritan silinen Hatay’da acılar tazeliğini koruyor. Hasarlı binaların yıkımının devam ettiği kentte kendiliğinden yetişen sebze ve meyveler görenleri hayrete düşürüyor. Antakya ilçesine bağlı Emek Mahallesi’nde hasat olgunluğuna ulaşan, enkazların arasında biten karpuz ve kavunlar semt sakinleri tarafından toplanmaya başladı.  

“HASAT YAPIYORUZ”

Konteynerlerde kalan vatandaşlar,  enkazlar da yetişen sebze ve meyveleri tükettiklerini dile getirerek "Depremden sonra Emek Mahallesi'nde enkazların içerisinde bulunan karpuz ve kavunun koparmaya başladık. Şuan da olan sebze ve meyvelerimizi toplayıp, afiyetle yiyoruz. Depremde bir çok bina hasar gördü, her yer enkaz halde. Bitkilerimiz enkaz içerisinde yetişmekte. Bu günde hasat yaptık. Arada bir gelip, sabah kahvaltılarına domateslerimizi topluyoruz ve organik bir şekilde yiyoruz" dedi.

Göçmenler Yunanistan'a kaçamadı Göçmenler Yunanistan'a kaçamadı

“ÇOK İLGİNÇ”

Enkaz içerisinde kavun ve karpuz hasadının ilginç olduğuna dikkat çeken Hakan Tepeli, "İlginç bir durum. Muhtarımı ziyarete geldim, enkazda gezinirken kavun ve karpuz topluyoruz. Çok şaşırdım, aklıma gelmeyen başımıza geldi" şeklinde konuştu.

Toprağın önemine dikkat çeken bir vatandaş ise, "Bu ülkede insan eksen biter. Ancak tarım politikalarındaki yanlışlar, girdi maliyetlerinin düşürülememesi, çiftçiyi üretimden koparıyor. Enkazlar arasında yetişen kavun ve karpuzlar tarımın önemini bizlere hatırlatıyor" dedi.