Haber şimdi geldi, sigortaya girişi 2000 öncesi 1999-2008 arası olanlar mutlu olacak. Cumhurbaşkanı az önce gereğini yaptı.  Sigorta başlangıcı 5 yıl öne çekildi.  Milyonlarca kişi için erken emeklilik çıktı. İşte merak edilen detaylar…

Erken emeklilik yasası milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. 

SSK ve Bağ-Kur’lu çalışanların hayalleri gerçek oluyor. Uzun yıllar çalışmaya gerek kalmadan erken emeklilik mümkün. Yeni emeklilik reformu ile artık sigorta başlangıç tarihi öne çekiliyor. Özellikle 1999-2008 arası sigorta girişi olanlar bu habere çok sevinecek. Yeni emeklilik reformu ile artık 1999 sonrası sigortalı olanlar başta olmak üzere milyonlara erken emekli olma hakkı tanınacak. Ayrıca sigorta başlangıcı da öne çekiliyor. Yani özellikle 99 sonrası girişi olanların bu yasa ile EYT kapsamına girmek de mümkün olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan erken emeklilik yasasıyla ilgili talimat verdi. Sigorta girişi 1999-2008 arası olanlar artık tam 5 yıl erken emekli olacak. İşte erken emeklilik detayları…

Emeklilik sistemi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine sil baştan değişiyor. Artık milyonlarca kişiye erken emeklilik kapısı aralanacak. Üstelik yeni emeklilik reformu ile sigorta başlangıç tarihini de öne çekmek mümkün olacak. Yani bu düzenleme ile Sigorta girişi 1999-2008 arası olanlara da EYT kapsamına girme imkanı gelecek. Yani sigorta girişi 1999 sonrası olanlar da erken emekli olma şansına sahip olacak. Yeni emeklilik sisteminde emeklilik yaşı ve prim gün sayısı da düşüyor. 41, 42, 43 ve 44 yaşlarında emeklilik artık mümkün hale geliyor. Ayrıca EPT’liler, staj ve çıraklık mağdurları ve ev hanımları da yasa kapsamında. Seçimden hemen sonra TBMM gündemine gelmesi beklenen erken emeklilik yasasının detaylarını sizler için derledik.

erken-emeklilik-1.jpg

SİGORTA BAŞLANGICINI 5 YIL ÖNE ÇEKİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Ak parti seçim beyannamesini açıklarken milyonlara erken emeklilik müjdesi vermişti. Yeni bir emeklilik reformunun seçimden hemen sonra TBMM gündemine geleceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, başta ev hanımları olmak üzere yeni düzenlemenin milyonlarca kişiyi kapsayacağını duyurdu.

Özellikle sigorta girişi 1999 sonrası olanlar bu yasaya çok sevinecek. Çünkü Sigorta girişi 1999-2008 arası olanların bu yasa ile birlikte işe giriş tarihleri de 5 yıl öne çekilmiş olacak. Böylece 1999 sonrası sigorta girişi olanlar da EYT kapsamına alınmış olacak.

erken-emeklilik-2-001.jpg

STAJ VE ÇIRAKLIK MAĞDURLARINA DA MÜJDE VAR

Yeni emeklilik düzenlemesi ile bir müjde de staj ve çıraklık mağdurlarına geldi. Seçimden hemen sonra TBMM gündemine gelmesi beklenen düzenleme sayesinde EYT’de staj ve çıraklık mağduru olanların hizmet tespitine yönelik yeni adımlar da atılacak.

Ev hanımlarına maddi destek müjdesi geldi! Devlet harekete geçti Ödemeler başlatıldı Ev hanımlarına maddi destek müjdesi geldi! Devlet harekete geçti Ödemeler başlatıldı

EYT’LİLER İÇİN DE OLACAK

Diğer bir müjde ise EYT’liler için geliyor. Yani EYT’de kademeli prime takılanlar da bu yasa ile kapsama girecek. Özellikle Bağkurlular için büyük prim indirimi yapılması bekleniyor. Hatta Bağ-kur ve SSK primleri de eşitlenecek. Yani bağkurlular için EYT ile emekli olmak bu reform sayesinde kolaylaşacak.

KADINLAR İÇİN   EMEKLİLİK MÜJDESİ

Bir emeklilik müjdesi de ev hanımları için geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli olmak isteyen ve isteğe bağlı sigorta primi ödeyen ev hanımlarına devletten prim desteği verileceğini açıkladı. Buna ek olarak ev hanımlarının evlilik süresine ve çocuk sayısına göre erken emeklilik hakkı olacak.