Erken emeklilik formülü gündemin en önemli maddeleri arasında yer alıyor. Sosyal güvenlik uzmanları da, bu haklardan faydalanacak olanları bilgilendirmeye devam ediyor.

Yapılan  açıklamalara göre SGK uzmanı erken emeklilik formülünü paylaştı ve 2024 yılında EYT ile emekli olacak şanslı grup belirlendi. 1999 yılında yapılan yasal düzenleme ile emeklilik şartlarında yaş şartı getirilmiş ve bu değişiklik emeklilik hakkını elde etmek isteyen çalışanları etkilemişti. Prim gün, yıl ve hizmet yılı şartlarına ek olarak ilk işe giriş tarihi baz alınarak yaş şartı da belirlenmişti.

Bu şartlar nedeniyle emeklilik hakkını yakalamak üzere olan milyonlarca kişi yaş şartı engeline takılmış ve emeklilik haklarını kaybetmişti. Ancak Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) derneği öncülüğünde yürütülen mücadele sonucunda, ilk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 ve öncesi olan kişiler zafer kazandı. AK Parti tarafından yapılan yasal düzenleme ile bu kişiler için yaş şartı resmen kaldırıldı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu, birçok kişinin merakla beklediği erken emeklilik formülünü açıkladı. 1980 doğumlu ve 1 Şubat 1999 tarihinde SSK girişi olan bir kişinin örneği üzerinden konuşan Sarısu, 5690 gün SSK ve 1430 gün Bağkur prim ödemesi bulunan bir kişinin nasıl emekli olabileceğini anlattı. Sarısu, yapılan prim ödemeleri ve sigortalılık süresine göre kişiye özgü bir planlama yaparak erken emeklilik hakkını kazanmanın mümkün olduğunu belirtti.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu kendisine yöneltilen “1980 doğumluyum. 1 Şubat 1999 SSK girişliyim. 2018’e kadar SSK’ya prim ödedim. 4 yıldır şirket ortağı olmamdan dolayı Bağkur’dayım. 5690 gün SSK’ya, 1430 gün de Bağkur’a olmak üzere toplam 7120 gün prim ödemem var. Emekli olabilmek için 3.5 yıl SSK’ya prim mi yatırmak zorundayım? Ne tavsiye edersiniz?” sorusuna yanıt vererek 2024 yılında EYT ile emekli olmanın formülünü verdi.

Ekrem Sarısu gelen soruyu yanıtlayarak “Sosyal güvenlik planlaması yapıp, Bağkur’a 171 gün az prim ödemiş olsaydınız, 25 yıl sigortalılık sürenizi dolduracağınız 1 Şubat 2024’te EYT kapsamında SSK’dan emekli olabilirdiniz. Çünkü primi ödenen son yedi yılda (son ödenen 2520 gün prim içinde) fazla prim ödenen, prim ödemeleri eşitse son olarak tabi olunan sigortalılık statüsünden emekli olunuyor.

Sorunuzda da belirttiğiniz gibi sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya 1260 gün prim ödeyerek, SSK şartlarına tabi olma hakkı elde edip, EYT kapsamında emekli olabilirsiniz. Ya da Bağkur’a prim ödemeye devam ederek priminizi 9000 güne tamamlayacağınız tarihte Bağkur’dan emekli olacağınıza da hiç şüphe yok” diyerek 2024 yılında emekli olmak isteyenlerin yapmaları gerekenleri açıkladı.

Emeklilikte Adalet Derneği (EMADDER) tarafından başlatılan kademeli emeklilik mücadelesi ise ilk işe giriş tarihi 9 Eylül 1999 ve sonrası olan kişileri ilgilendiriyor. Bu grup için, ilk işe giriş tarihi yılına göre kadınlarda 43, erkeklerde ise 45 yaşından itibaren kademeli emeklilik talebi gündeme geldi. Ancak bu kişilerin erken emeklilik taleplerinin karşılanıp karşılanmayacağı ise ilerleyen zamanlarda netlik kazanacak.

Emeklilik konularında yaşanan bu gelişmeler ve mücadeleler, emeklilik sistemine dair önemli tartışmaları beraberinde getirmektedir. Her iki grup da emeklilik haklarını elde etmek için yoğun çaba sarf etmektedir.

Özellikle 1999 öncesi ve sonrası için EYT yasası ile ilgili yaşanan gelişmeler, emeklilik sisteminde adalet arayışını artırmıştır. Bu grup için yaş şartının kaldırılması büyük bir kazanım olarak değerlendirilmektedir. Bu sayede, emeklilik hakkını kaybeden ve mücadele veren milyonlarca kişi, yaş şartı engelini aşarak emekli olabileceklerdir.

Diğer yandan, kademeli emeklilik talepleri de dikkat çekmektedir. 2000 ve 2008 arası ile sonrası için erken emeklilik formülünün verilmesi, bu grup için umut olmuştur. Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu’nun açıklamaları, erken emeklilik hakkını kazanmak isteyenler için rehber niteliği taşımaktadır. Kişiye özel bir planlama yaparak prim ödemeleri ve sigortalılık süresi dikkate alınarak erken emeklilik hakkının nasıl elde edilebileceği belirtilmektedir.

Emeklilikte Adalet Derneği (EMADDER) tarafından başlatılan kademeli emeklilik mücadelesi ise henüz sonuçlanmamıştır. İlk işe giriş tarihi 9 Eylül 1999 ve sonrası olan kişilerin, kademeli olarak emekli olma talepleri bulunmaktadır. Ancak bu taleplerin karşılanıp karşılanmayacağı, ilerleyen süreçlerde netlik kazanacaktır.

Bayram ikramiyelerine yapılacak olan artış emeklilerin yüzünü güldürecek! 4A 4B 4C emeklilerine müjde! O para ödenecek Bayram ikramiyelerine yapılacak olan artış emeklilerin yüzünü güldürecek! 4A 4B 4C emeklilerine müjde! O para ödenecek

EYT ve kademeli emeklilik talepleri, emeklilik sisteminde adalet ve eşitlik arayışının önemli bir parçasıdır. Bu konulardaki gelişmeler ve mücadeleler, gelecekte emeklilik sistemine dair önemli değişikliklere yol açabilir. Emeklilik hakkını elde etmek isteyen bireyler ise uzman görüşlerini takip ederek, kendileri için en uygun olan adımları atmaya devam edecektir.