Bakır tencereleri, tabakları, kapları ateşin karşısında büyük bir özveriyle parlatan Kocaeli’nin son kalaycısı 65 yaşındaki İlyas Baykal, 52 sene önce ağabeylerinden öğrendiği sanatı Bakırcılar Çarşısı'ndaki dükkanında icra ediyor. Meslekte yetişecek eleman bulamadığı dile getiren usta, yetkilileri sanatkar yetiştirilmesi için göreve çağırıyor. Baykal, gençlerin hazır ve kolay iş istediğini el sanatına karşı meraklı olmamalarının Türkiye’nin önündeki büyük sıkıntı olduğuna dikkat çekiyor.

“EL SANATI BİTTİ, YOK OLDU”

Kalaycılık mesleğini ailesinden öğrendiğini belirten İlyas Baykal, ”Kalaycılığı ağabeylerimden öğrendim. Biz 8 kardeşiz; 2 kardeşim kız, kalanlar erkek. Ailedeki 6 kişi de bu işi biliyor. Bu çarşıda büyüdük. Ben bu mesleğe başlayalı 52 sene oldu. Gençlerin bu işe merakı yok. El sanatı bitti kalmadı, kalaycılıkta bitmek üzere. Kocaeli'de kalaycı olarak tek ben varım. Çarşının en eski esnaflarından biriyim. Kalaycılığa eskisi gibi bir ilgi kalmadı” dedi.

 “SADECE LOKANTALAR, RESTORANLAR GETİRİYOR”

Zammın ardından, benzine büyük indirim Zammın ardından, benzine büyük indirim

Mesleğini eski müşterileri sayesinde yürütmeye çalıştığını aktaran Baykal, “Eskiler bizimle çalışmaya devam ediyor. Restoranlar, lokantalar iş getiriyor, onun dışında iş yok. Bu işi benden sonra yapacak kimse yok. Çırak yetişmiyor, şu anki gençler hep hazır ya da anne babadan istiyor. El sanatları artık bitiyor, hiçbir yerde çırak yok. Şu an söylesek bile kimse gelmiyor” diye konuştu.

“KUMLA OVALIYORUZ”

Kalaylamada yapılan işlemleri anlatan Baykal, “Önce müşteriden aldığımız kirli kapları ilaçlara atıyoruz, kumla ovalıyoruz, düzeltme işlemi yapıyoruz. Düzelttikten sonra tekrar kalaya sokuyoruz ve müşteriye hazır hale getiriyoruz” şeklinde ifadeler kullandı.