Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı (TDPV) tarafından "Uluslararası Çanakkale Dayanışması Projesi" kapsamında Türkiye’ye gelen Arnavutluk, Kosova, Bosna Hersek, Kuzey Makedonya, Karadağ, ve Bulgaristan'dan 50 konuk, Kosova Cumhuriyeti Bursa Kültür Merkezi Koordinatörü Recep Gündüz’le bir araya geldi.

Çanakkale’de şehit olan dedelerin kabirlerinde dua eden torunları, Bursa’da da 1. Murat Hüdavendigar, Osman ve Orhan Gazi’nin türbelerini de ziyaret etme fırsatı buldu. Balkan Coğrafyasından gelen misafirlerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Recep Gündüz ve yönetimi misafirleri çiçeklerle karşıladı.

Çanakkale ruhunu kıyamete kadar yaşatmak zorunda olduklarını söyleyen Gündüz, “Çanakkale’de haçlı ordularının istilası söz konusuydu. Ama hilal galip geldi, bir karış vatan toprağını düşmana vermemek için Balkanlardan koşa koşa Gelibolu’ya gelenler düşmanı bozguna uğrattılar, kazanılan zaferde pay sahibi oldular. O yüzden bizler, Çanakkale ruhunu kuşanmak, bu şuurla hareket edip, bir birimize sahip çıkmak zorundayız. Çünkü biz kardeşiz” dedi.

“İMAN SAVAŞIYDI”

Programda selamlama konuşması yapan önceki dönem Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Necmettin Şenocak, Çanakkale’yi işgal etmeye gelenlerin hüsrana uğratıldığını söyledi. Çanakkale savaşının bir iman mücadelesi olduğuna dikkat çeken Şenocak, Çanakkale’de bir iman savaşı yaşandığını hatırlattı, “Sadece Anadolu’dan değil, gönül coğrafyası Balkanlardan gelen yiğitler canlarını seve seve feda ettiler. Çünkü burada iman savaşı yapıldı” diye konuştu.