Havacılık sektörü adeta durma noktasına getiren Covid-19 salgını döneminde hijyen önlemlerinin de en üst düzeye çıkarılması zorunlu oldu. Havalimanı terminal binalarında sosyal mesafe kuralları uygulanmaya başlandı, tüm yolcular ve personel için koruyucu maskeler zorunlu oldu, birçok noktaya el dezenfektanı stantları yerleştirildi ve yolcularla personelin sürekli temas ettiği yüzeyler sürekli dezenfekte edildi.

ETKİLİ VE KONFORLU TEMİZLİK

Canları pahasına pandemi ile mücadele eden sağlık çalışanlarımız şüphesiz bu sürecin en büyük kahramanları. Pandeminin gizli kahramanları ise temizlik ve dezenfeksiyon çalışanları... Havalimanı işletmeleri tarafından alınan Covid-19 tedbirlerinin uygulanmasında da temizlik ve dezenfeksiyon çalışanlarına büyük rol düşüyor. Fraport TAV Antalya Havalimanı ile Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın temizliğinden sorumlu Kattenbeck, hizmet verdiği havalimanı işletmelerini Covid-19 salgını ile mücadelelerinde de yalnız bırakmadı. Etkili temizlik yapılmaması durumunda dezenfeksiyon işleminden beklenen sonucu alamayacağını bilen Kattenbeck, bir yandan havalimanlarında dezenfeksiyon hizmeti verecek olan ekipler oluştururken bir yandan da temizlikten sorumlu kadrolarının bilgi ve becerilerini geliştirdi.

TİTİZ ÇALIŞMA

Ekipler, yüksek düzey bir dezenfektan ürün kullanılarak yapılıyor. WC’lerde bulunan kapı kolları ile lavabo ve klozetler, terminal geneli oturma grupları, merdiven tırabzanları, yürüyen merdiven bantları ve asansör tuşları hemen hemen her saat başı; güvenlik kontrol noktalarında bulunan sepetler ise her kullanımdan sonra silme yöntemi ile dezenfekte ediliyor. Başta terminal giriş ve çıkışlarında bulunan güvenlik noktaları ile lavabo, mutfak, yemekhane, ofis, ibadethane, asansör, merdiven, bagaj alım bandı, çöp tenekesi, vb. alanlar ile objeler olmak üzere, havalimanı personeli ile yolcu ve ziyaretçilerin temas ettiği tüm yüzeyler ise düzenli aralıklar ile ULV cihazları kullanılarak dezenfekte ediliyor. ULV cihazı kullanılarak yapılan dezenfeksiyon işlemi sayesinde dezenfektanın zeminden tavana dek tüm alana nüfuz etmesi sağlanıyor. Yolculara 7/ 24 hizmet devam ediyor.

Airkule

Editör: Haber Merkezi