Temmuz'da yapılan maaş artışına işçi emeklilerinin isyanı sürerken, memurların aylıklarına yapılacak olan artışın görüşmeleri sürüyor. 

Memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde 1 Ağustos'ta başlayan süreç devam ediyor. Belirlenen çalışma takvimi doğrultusunda 11 hizmet koluna ait tekliflerin tasnifi ve kamu görevlilerinin geneline ilişkin tekliflerin ön müzakeresiyle ilerleyen süreçte, müzakere aşamasına geçildi.

İKTİDARIN TEKLİFİ

Hükûmet, kamu görevlilerinin geneline ilişkin ilk zam teklifini, dün sözleşme masasına sundu. Hükûmet, memur ve memur emeklisine 2024'ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 artış teklif etti.

Emekli maaşı alanlarla ilgili flaş duyuru! 7.500, 8.000, 9.000 TL alanlar hemen baksın! Tahsis numarasına göre ek ödeme Emekli maaşı alanlarla ilgili flaş duyuru! 7.500, 8.000, 9.000 TL alanlar hemen baksın! Tahsis numarasına göre ek ödeme

TRT Haber'e göre, teklifin Memur-Sen tarafından kabul edilmemesi nedeniyle hükûmet, 17 ve 22 Ağustos'ta yeni tekliflerle masaya gelecek.

Tarafların yine anlaşamaması durumunda ise 23 Ağustos'tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na başvurulacak. Bu aşamada kurul, en geç ay sonuna kadar sözleşmeye dair kararını açıklayacak.

Toplu sözleşme görüşmeleri çerçevesinde bugün genele ilişkin tekliflerin müzakeresine geçilecek. Üçüncü toplantı, 17 Ağustos'ta yapılacak. Görüşmeler, ay sonuna kadar tamamlanacak.

Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen, 2024 için üçer aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci üç ayda yüzde 35, ikinci üç ayda yüzde 10, üçüncü üç ayda yüzde 15, dördüncü üç ayda yüzde 10 artış istemişti.

Konfederasyon, 2025 için ise altışar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci altı ayda yüzde 25 ve ikinci altı ayda yüzde 15 zam talep etmişti.

İşçi emeklileri, 7 bin 500 TL maaşla ayın sonunu getiremiyor, Temmuz’da yapılmayan artışın hayal kırıklığını yaşıyor.