Düşük emekli maaşı alan, verilen  7 bin 500 TL'yle  beslenemeyen, kirasını ödeyemeyen emeklilerin öfkesi artıyor. 

Emeklilerin ocak ayı maaş zammı oranı açıklanan enflasyonla belirlendi. Memur emeklileri, toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 15 zammının üstüne 2023 yılı temmuz aralık döneminden oluşan enflasyon farkıyla birlikte yüzde 49, 25 oranında zam alacak. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri ise geçen yılın ikinci altı aylık döneminde oluşan TÜFE artışı oranında yüzde 37,57 zam alacak.

DÜZENLEME YAPILACAK MI?

Geçim sıkıntısı çeken, ayın sonunu getiremeyen işçi emeklilerinin tepkileri üzerine maaş artışını eşitlenmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bir düzenleme yapılması planlanıyor. Bu düzenlemeye göre, işçi ve Bağ- Kur emeklilerine, memur emeklilerinin yüzde 49,25'lik zam oranından 11,68 puanlık far kadar ek zam yapılacak. Böylece işçi ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 49,25'e çıkacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN TL’Yİ GEÇECEK

Emeklilere kredi müjdesi! Bankalardan emeklilere çağrı Emeklilere kredi müjdesi! Bankalardan emeklilere çağrı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a sunulan bu çalışmanın Kabine toplantısında da değerlendirilmesi bekleniyor. Böylece İşçi ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranının yüzde 44-45 olabilecek. En düşük emekli aylığının 10 bin TL'yi geçmesi bekleniyor.emekli

Editör: Bilal Kayaaltı