Üretimdeki gerileme, savaşan Ukrayna ve Rusya’dan buğday ithalatının devam etmesi gelinen süreçteki sıkıntıları ortaya koyarken, ekmek fiyatları da artıyor.

İstanbul'da İTO üyesi fırınların ekmek fiyatlarını düzenlemek amacıyla düzenlenen meclis toplantısında oylama gerçekleştirildi. Toplantıda yapılan açıklamada, "Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmeliğin 4. maddesi çerçevesinde, un, maya ve diğer hammaddelerin yanı sıra işçilik ve enerji maliyetlerinde yaşanan artışlar nedeniyle ekmek üreticilerinin ciddi maliyet sorunları yaşadığı tespit edilmiştir. Bu sebeple İstanbul için 1 kilogram ekmeğin azami fiyatı 50 TL, 200 gram ekmeğin azami fiyatı ise 10 TL olarak belirlenmiştir" denildi.

GEÇTİĞİMİZ ARALIK’TA ZAM YAPILMIŞTI

Bu zam kararıyla birlikte, geçtiğimiz Aralık 2023'te güncellenen ekmek fiyat tarifesindeki 8 TL'lik azami fiyat artık geçersiz olacak. Güncellenen yeni tarifeye göre, 200 gram ekmek fiyatı 10 TL'ye yükseldi.

BTSO Otomotiv Konseyi strateji belirledi BTSO Otomotiv Konseyi strateji belirledi

Üreticiler artan maliyetler karşısında rekabet edebilmek için bu tür düzenlemelerin zorunlu hale geldiğini savunurken, vatandaşlar fiyat artışının bütçelerine ek bir yük getirdiğini dile getiriyor.

Editör: Bilal Kayaaltı