İYİ Parti İl Başkanlığı, Karacabey'in Yeni Sarıbey Mahallesi'nde gerçekleştirilen basın açıklamasıyla, zor günlerden geçen çiftçinin feryadına kulak verdi. Pırasa, kelem gibi ürünleri para etmediği için tarlada kalan köylünün isyanını iktidarın duyması gerektiğini ifade eden Selçuk Türkoğlu, çiftçinin iflas ettiğini kaydetti. Muhtar Engin Çiftçi, köylünün yaşadığı sorunları gündeme taşıyan İYİ Parti’ye teşekkür etti, muhalefet partilerini yaşadıkları sorunları dile getirmeleri için köylerine davet etti. Çiftçi, ‘Cumhuriyet tarihinde tarım bakanlığı yapıp Fransa’dan devlet madalyası alan bir anlayış tarıma nasıl destek verebilir’ diyerek yanlış tarım politikalarına tepki gösterdi.

Yeni Sarıbey Muhtarı Engin Çiftçi, ezberleri bozan bir çıkış yaparak, köylünün çok zor günler geçirdiğini söyledi.

Açıklamasında tarım ürünlerindeki fiyat artışa dikkat çeken Selçuk Türkoğlu, "Çağın illeti pandemi ile de mücadele ettiğimiz son bir yıl içinde hem memleket ekonomisi hem de aile ekonomisi tam anlamıyla dibe vurdu. O nedenle vatandaşımız, özellikle temel gıda fiyatlarına zam üstüne zam yapılmasından ötürü haklı olarak dert yanıyordu.

Bizler bunu İYİ Parti olarak geçtiğimiz hafta Bursa’da yaptığımız eylemle, ‘Mutfakta Yangın Var’ diye haykırarak Türkiye gündemine taşıdık. Evet marketlerde satılan ürünlerin fiyatları çok yüksek ama bilinmelidir ki; Bu ürünlerin her biri üreticiden, yani sizlerden neredeyse yok fiyata alınıyor. Burada sizlerin huzurunda altını önemle çiziyoruz ki; Market raflarındaki fahiş rakamların sorumlusu asla üretici değildir. Tam tersine bu keyfi zamların failleri bellidir ve kaymağını da çiftçiler değil, o aracılar, simsarlar, tüccarlar vs. yiyor. Onlar alın teri akıtmadan zenginliklerini katlaya dursunlar; gerçek üretici, böylesine zor şartlar altında üretim yapamaz, ekip dikemez hale geldi" dedi.

ÇİFTÇİYE HACİZ, ŞARKICIYA ERTELEME

Ülke ekonomisinin kalkınmasının temelinin çiftçiler olduğunun söylendiğini ancak çiftçinin zor günler yaşadığını dile getiren Türkoğlu, "Gel gör ki, üreticimiz ürününü tarlada, traktörünü de Ziraat Bankası’nda, Tarım Kredi Kooperatifleri’nde rehin bıraktı. Borcunu ödeyemez hale gelen çiftçinin ödeyemediği borcuna karşılık da evi, barkı, traktörü, neyi var neyi yok hepsine haciz geldi. Ziraat Bankası çiftçimizin bankasıdır değil mi? Evet öyle. Ama ne yapıyor? Biz söyleyelim; Gidiyor, bilmem ne adalarındaki yandaş şirketinin yatırımına tam 1.6 Milyar $ kredi veriyor!.. Yine gidiyor, ünlü bir şarkıcıya kredi verip borcunu erteliyor!.. Peki çiftçimize gelince ne yapıyor? Tabi ki alacağına şahin olup, borcuna haciz gönderiyor. Bu mudur sizin adaletiniz, bu mudur çiftçinize verdiğiniz değer?" sözleri ile tepkisini dile getirdi.

AYÇİÇEK YAĞI RUSYA VE UKRAYNA’DAN

Türkiye'de 10 yıldır hububat açığı olduğunu ve bu konuda planlama yapılmadığını dile getiren Türkoğlu, "Buğday ve Mısır Rusya’dan; Pirinç ABD ve Rusya’dan; Kuru fasulye Meksika, Kanada ve Hindistan’dan; Soya Ukrayna ve ABD’den gelmiyor mu? Geliyor. Ayçiçeği yağını Rusya ve Ukrayna’dan ithal etmek ile kalmıyoruz Yüzde 37 ile Dünya Lideriyiz. Oysaki 28 Avrupa Birliği Üyesi’nin yüzde 19 oranında Ayçiçek yağı ithal ediyor Oysa o beğenmedikleri Cumhuriyet Türkiyesi, bir zamanlar dünyanın tahıl ambarı, çiftçi de bugün olduğu gibi rantçıları kölesi yerine, milletin efendisi değil miydi? Geçtiğimiz Cuma günü TMO Ekmeklik Buğday İthalatı ihalesi tekliflerini aldı. Ton fiyatı 302 $ , yani 2.300 TL. Buna bir de 60 $ gümrük vergisi ekleyin, iyi para değil mi? Oysa aynı TMO, Mayıs 2020’de çiftçimizden ekmeklik buğdayın alış fiyatını neden 1.650 TL olarak açıklıyor? Biz şimdi sormaz mıyız; ithalata verdiğiniz parayı, çiftçimizden neden esirgiyorsunuz diye? Tabi o zaman enflasyon yukarı çıkıcak değil mi? Bundan 10 gün önce, 10 TL’ye alınan karnabaharı, tarladan bugün 1 TL’ye alan yok. Sn. Tarım Bakanı Pakdemirli, böyle mi planlama yapıyorsunuz? Çiftçi bu ürünü yetiştirmesi için tarlasını sürdü, gübresini attı, işçiliğini yaptı, sonuç ne? Koskoca bir hiç. Üstelik bütün çabası, emeği, alın teri boşa gitti, olmayan parasını da heba etti." diye konuştu.

GÜBRE FİYATLARI UÇUYOR

Gübre fiyatları konusunda da açıklamalarda bulunan Türkoğlu, fiyatların arttığını dile getirerek, "Bu arada; Geçen yıl ve bu yılki gübre fiyatları arasında afaki bir fiyat artışı da var. Üre Gübresi yüzde 63, Dap Gübresi yüzde 64, Taban Gübresi yüzde 40, Diğer Taban Gübresi yüzde 50 oranında artarken, mazot fiyatları da yüzde 13 oranında zamlandı. Çiftçimizin ürettiği üründe ise neredeyse yüzde bin oranında azaldı. Geçtiğimiz günlerde Tarım Bakanlığı yetkileri ile 7 gübre firması arasında bir toplantı yapıldı ve fiyatların daha yukarı çıkacağı bildirildi. Karnabahar 15-20 gün içinde toplanamazsa, çiftçimizin ürünü tarlada kalacakmış kimin umurunda? Mart ayında tarlasını yeni mahsul için sürüp ekime hazırlayacak olan çiftçimiz; bu şartlar altında, olmayan parasını, zarar ettiği, iflas ettiği durumdan, ekim yapmadan nasıl kurtaracak? Hülasa; Üreticimizin de tüketicimizin de zarar ettiği bir anlayış ile ekonomimizle birlikte yaşam standartlarımızı getirdiğiniz durum ortada. Çiftçinin yanı sıra; Türkiye’de her gün ortalama 250 esnafımız dükkanına kepenk vurup kapatıyor. Bu şartlar altında 2 kişilik bir ailenin tarım ile üretip geçinmesinin imkan ihtimali yok. Diyorsunuz ki; Siz bırakın tarımı, zaten 3-5 İthalatçımız var ve onlar her şeyi ayağımıza getiriyor. Çiftçi gitsin, fabrikada asgari ücretle çalışsın. Bilinmelidir ki; Çiftçimiz bu hayatta üreterek keyif alıyor. Dedesinden babasından kalan mirasını devam ettirmek istiyor. Bu topraklar 7 düvelle savaşmış çileli insanların ecdadından miras kalmış; Kurtuluş Savaşı’ndan sonra da ülkemizin kalkınmasına öncülük etmiş topraklardır. Çiftçilerimiz de; Cumhuriyetimizin ve egemenliğin kayıtsız şartsız sahibi olan milletimizin efendileridir." ifadelerini kullandı.