Göreve geldikten sonra belediyeye ait mekanların kullanma ücretine zam yapan Yenişehir Belediyesi Belediye Başkanı Ercan Özel’e tepkiler devam ederken, eleştirilere yanıt verdi.  Özel, belediyenin hizmet ve ürünlerindeki yeniden fiyat değerlemesine açıklık getirerek, “Fiyat tarifelerinde yapılan yeni değerlemeden kar amacı gütmüyoruz.  Sadece Yenişehir halkının zararını minimize etmeye çalışıyoruz” dedi.

“ÖKSÜZÜN, YETİMİN HAKKINI KORUYACAĞIZ”

Konu hakkında açıklama yapan Yenişehir Belediye Başkanı Ercan Özel, fiyatların yıllardır piyasa değerlerinin çok altında kaldığını belirterek ciddi zararlar edildiğini ifade etti.  Meclis oturumu sonrasında sosyal medya ve bazı haber sitelerinde yeniden değerleme oranlarının abartılarak verilmesinin ardından sosyal medyadan açıklama yaparak, “Yenişehir’de doğmamış çocuğun, yetimin, öksüzün, hakkını her zaman koruduğumuzu ve koruyacağımızı tekrar tekrar vurgulamak isterim” dedi.

12 MİLYON TL ZARAR

Yenişehir Belediyesi’nin sürdürülebilir bir ekonomi yöntemini belirlemesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Özel, “Belediyemiz yanlış fiyat tarifeleri dolayısıyla bugüne kadar ciddi zararlara uğratılmış. Sadece sosyal tesislerimizde yılda yaklaşık 12 milyon lira zarar edilmiştir. Bu zarar tüm Yenişehir halkının cebinden çıkmaktadır. Belediyemiz bu tür tesislerden elbette kar amacı gütmemelidir. Ama bile bile zarara uğratılmasının da önüne geçilmelidir” ifadelerini kullandı.

Bursa'da dilencilerin pişkin tavırları pes dedirtti Bursa'da dilencilerin pişkin tavırları pes dedirtti

 “KAR AMACI YOK”

“Yenişehir Belediyesi Plan, Bütçe ve Tarife Komisyonu’nun hazırladığı rapor doğrultusunda, Belediyemizin halkımıza sunduğu hizmetlerde herhangi bir kar amacından ziyade yıllardır gerçekleşen zararları minimize edebilmek için yeniden bir değerleme yapılmıştır” diyerek sözlerine devam eden Başkan Özel, şunları söyledi: “Ancak bazı siyasi çevreler, bu zorunlu ve makul düzenlemeleri abartarak ve belediyemizi karalayarak siyasi malzeme olarak kullanmayı tercih etmişlerdir. Bu tür spekülasyonlar toplumumuzu bölmeye ve gerçek sorunlar üzerine odaklanmamızı dağıtmaya yöneliktir. Belediyemizi bir ticari kuruluşmuş gibi gösterme çabaları, sorumluluk sahibi olmayan ve gerçeklerden uzak yaklaşımlardır.”

PİYASA FİYATLARININ ALTINDA KALDI

Çevre ilçelerdeki belediyelerin uyguladığı fiyat tarifelerini ve Yenişehir esnafının uyguladığı fiyat tarifelerinden bahseden Başkan Ercan Özel, “İlçemizdeki kafe ve çay bahçelerinde çay fiyatlarının oldukça yüksek fiyatla satılmasına rağmen belediyemizin sosyal tesislerindeki 3 TL’ye satılan çayın 5 TL’ye çıkarılması dahi eleştiri konusu olmuştur. Yine ilçemizde hizmet veren özel sektör düğün salonu fiyatlarından yüzde 50, çevre ilçelerdeki belediyelerin düğün salonu fiyatlarından ise yaklaşık yüzde 75 daha düşük bir fiyat tarifesi belirlendiği dikkatlerden kaçmamalıdır” diye konuştu.

ARTIŞ YAPILAN KALEMLER

İYİ Parti ve AK Parti meclisi üyelerinin oy birliğiyle alınan kararla; mesire alanları ve düğün salonu kiralama ücretleri hafta içi 2.500, hafta sonu 5.000 TL iken hata içi 15.000, hafta sonu 25.000 TL’ye, nikah işlemleri 1.000 TL’den 1.500 TL’ye, halı saha ücretleri mesai saatleri içerisinde 1 saati 75 TL’den 2500 TL’ye, mesai saatleri dışında 250 TL’den 500 TL’ye, havuz giriş ücretleri 0-5 yaş arası ücretsiz ken 50 TL’ye, spor salonu ücreti 75 TL’den 400 TL’ye yükseltildi.

Editör: Bilal Kayaaltı