CHP Lideri  Kılıçdaroğlu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün yüzde 58,94 olarak açıkladığı yıllık enflasyona ilişkin, “TÜİK, hesaplama anlayışını değiştirdi. Artık gerçekler konuşuluyorsa, 12 aylık enflasyon %58 değil, %128’dir. Emekliden, işçi ve memurdan özür dilenerek, gerçek oranlara göre, derhal telafi zammı yapılmalıdır” dedi.

Tarım Kredi marketleri vatandaşı kazıklıyor! Tarım Kredi marketleri vatandaşı kazıklıyor!

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabına şu notları yazdı:  

 “Dün paylaşılan verilerden anlaşılıyor ki TÜİK, hesaplama anlayışını değiştirdi. Bir başka deyişle, verilerin üstündeki makyajı azalttı, gerçeklere yaklaştı.

TÜİK bu ‘hesaplama’ değişikliğiyle, daha önce milletin aldatıldığını; enflasyona göre maaşına zam alan milyonlarca vatandaşın kul hakkının yendiğini; talimat veren sarayın ve o talimatı yerine getirenlerin suç işlediğini kabul etmiş oldu.

Artık gerçekler konuşuluyorsa, 12 aylık enflasyon %58 değil, %128’dir. Emekliden, işçi ve memurdan özür dilenerek, gerçek oranlara göre, derhal telafi zammı yapılmalıdır."

Hatırlanacağı gibi Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyondaki düşüşün 2024'ün ikinci yarsından gerçekleşeceğini söylemişti.