Verimli tarım arazisine yaklaşık 65 adet bungalov ev yapılacağının duyulması üzerine Kozluören’de  basın açıklaması yapan Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç,  Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’ın daha önce verdiği sözü hatırlattı. Birinci derece tarım arazilerinin yok edilmemesini istedi. Dünyada tarımın konuşulduğu bir dönemde böyle hataların kabul edilebilir olmadığını ifade etti.

“TORUNLARIMIZA NE SÖYLEYECEĞİZ”

Yaşanan sıkıntıları defalarca Bursa milletvekillerine izah ettiklerini söyleyen Eyüp Kılıç, şunları söyledi,  “TAMKestel Belediyesinin tarım arazisine başlatmış olduğu hobi bahçesinin su basmazları atılmış. DSİ’nin sulama havzasının bulunduğu yerlerde yapılıyor bu hobi bahçeleri. Bulunduğumuz her yerde, her platformda, tarım arazilerinin korunması gerektiğinin savaşını veriyoruz. Son zamanlarda bir kooperatifleşme furyası gündeme geldi. Bunlar zaman zaman bizim odalarımıza da geliyorlar, biz bunlara müsaade etmiyoruz ve  oda kayıtlarını yapmıyoruz. Zaten elimizde avucumuzda bir avuç tarım arazisi kaldı. Bu kooperatifçiler, bu tarım arazilerini beşer yüz metre, altı yüz metre kare bölerek burada hem kendilerine devşiriyorlar, hem de tarım arazilerimizi tahrip ediyorlar. Bugün, dünyada tarımın konuşulduğu bir dönemde, bunun önüne geçemezsek yarın evlatlarımıza, torunlarımıza ne söyleyeceğiz?” diye sordu.

  

“TAM TERİSNİ YAPIYORLAR”

Kılıç sözlerine şöyle devam etti, “Belediye başkanına, tarım il müdürüne, milletvekillerine bunu yüzlerce kez izah ettik. Belediye başkanı 6 ay önceki bir görüşmemizde, “Biz bunlara müsaade etmeyeceğiz” demişti. Hatta bu konuyu Seymen mahallemizde milletvekillerimizin de olduğu bir ortamda dile getirmiştik. Belediye başkanı burada bir hobi bahçesi oluşturmaya çalışıyor. Ne oldu da bu hobi bahçesi birinci derece tarım alanına kuruluyor, burada bir çalışma var, Böyle bir alan nasıl tarım vasfından çıkarıldı, çıksın birisi bize bir açıklama getirsin. Bakın arkadaşlar bu yapılan burada bir model oluşturuyor, Buradan size sesleniyorum; yapmış olduğunuz bu çalışmayı durdurun. Biz tarım arazileri elden gitmesin diye kooperatiflerle mücadele ederken, siz tam tersini yapıyorsunuz. Bu örnek teşkil eder, bunun önünü arkasını alamazsınız, neye istinaden burayta hobi bahçesi yapıyorsunuz. Hemen dibinde ayva bahçesi, diğer tarafında armut bahçesi, öteli tarafında mısır tarlası. Bakın siz bunu yaparsanız, bu örnek teşkil sayılırsa, yarın kimseye bu konuda bir şey söyleyemezsiniz.

Bursa polisinde huzur operasyonu, 10 kişi gözaltına alındı Bursa polisinde huzur operasyonu, 10 kişi gözaltına alındı

Sayın başkan buradan soruyorum:

Bu yaptığınız hobi bahçeleri kimlere verilecek..?

     Bunların sahipleri kim olacak..?

     Bunlar kura ile mi çekilecek..?

     Kökünden yanlış olan bir olaya vatandaşı neden ortak ediyorsunuz..?

O zaman bende şunu isterim, yan taraftaki bahçe de benim. O zaman o bahçeye benimde yapı yapmama izin verin. Zaten buğday 5 lira, mısır 5 lira yerden kalkmıyor. Çiftçinin anası ağlıyor, mazot olmuş 40 lira.  Sen kalkıp diyorsun ki ben hobi bahçesi yapacağım. Bakın bu sevdadan vazgeçin, kötü örnek olur, insanlara derdimizi anlatamayız. Onun için bu projenin mutlaka durması gerekiyor. Bu yanlış projenin takipçisi olacağız, gerekirse Kozluören köyünü, Bababsultan köyünü, Şevketiye köyünü, Kazancı köyünü, Ümitalan köyünü komple buraya indireceğiz. Bakın bu yanlıştan derhal vazgeçmenizi rica ediyorum” dedi.