Artan vergilere isyan etti; Düzenleme yapılmalı Artan vergilere isyan etti; Düzenleme yapılmalı

Kira fiyatlarındaki yüzde 25’lik artış sınırı, 1 Temmuz itibarıyla kaldırıldı. Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, zam sınırının kalkmasıyla birlikte kira fiyatlarının yüzde 20 oranında arttığına dikkat çekti. TÜFE oranının üzerinde zamların yapıldığına değinen Akçam, kira fiyatlarında artışın yaz boyunca süreceğine vurgu yaparak kira fiyatlarının 2 yıl boyunca durdurulmasını önerdi.

Kira Zamlari Cig Gibi Emlakcilardan Cagri Durdurun Qc53

Akçam, “Sosyal yardımlaşma vakıfları dar gelirli vatandaşa kira desteği vermeli, zaten en yüksek seviyede olan kira fiyatlarının artışları 2 yıl durdurulmalıdır. Aksi takdirde kira fiyatları önlenemez bir noktaya geldiğinde herkes için çok geç olabilir. Şimdiden bu sorunun önünü kesecek çözümler bir an önce devreye girmelidir.” diye konuştu.

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkan Vekili ve Emlak ve Kiracı Sorunları Derneği (EMLAKDER) Başkanı Av. İbrahim Güllü, yüzde 25 sınırının ve kaldırılmasının etkilerini Aydınlık’a anlattı. Sınırlamanın, enflasyonun bir miktar düşmesine katkısı olmuş olsa da birçok zararı olduğunu dile getiren Güllü, “Adalet sisteminin ve toplumun huzuruna dinamit yerleştirmiştir.” ifadelerini kullandı. Güllü, “Adli sistemin tıkanmasına neden olmuştur. 3 ya da 6 aylık sürede karar verilmesi gereken dosyalar 1-2 yıla sarkmaya başlamıştır. Çünkü olması gerekenin 4-5 katı fazla dava olmuştur.” açıklamasını yaptı. Kanunun kalkmasıyla ev sahiplerinin maddi kayıp telafisi için kira tespit davası açacağını öne süren Güllü, sorunun çözülmeyeceğini iddia etti.

TAVAN FİYAT İLE SINIRLAMA
Kira artışının önüne geçilmesi için “Tavan Fiyat Uygulaması”nı öneren İbrahim Güllü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim insanımız maalesef referans fiyat esas alıyor. Mesela 10 bin lira kira geliri olan ev sahibi yan taraftaki ev sahibinin dairesini 20 bin liraya kiraya verdiğini gördüğü anda kiracı üzerinde baskı kurmaya ve kirayı artırmaya çalışıyor. Kira artışlarını durdurmanın kısaca çözümü, bölgesel anlamda ve büyüklüklerine göre kiralarda bir üst sınır belirlenmesidir. Mesela denilmeli ki şu bölgedeki 1. sınıf ev en fazla 15.000 TL’ye kiraya verilebilir. Bu tedbir belirli süre ile getirilmelidir.” Kaynak: Aydınlık

Editör: Haber Merkezi