Müslümanların inançlarına uygun olarak cenazelerini defnetmelerini yasaklayan uygulama, uluslararası toplum tarafından eleştiriliyor.

Hükümet, Budist rahiplerin cesetlerin yeraltı sularını kirletip virüsü yayacağı korkusuyla koronavirüsten ölen kurbanların gömülmesini ilk kez geçtiğimiz yıl nisan ayında yasaklamıştı.

“EN GÜVENLİ YÖNTEM”

Euronews Türkçe’den Bahtiyar Küçük’ün haberine göre, Parlamentoda muhalefetin sorularını cevaplayan Sağlık Bakanı Pavithra Wanniarachchi, Hekimler Birliği Heyetinin (CCPSL) geçen hafta hazırladığı rapor doğrultusunda bu kararı verdiklerini belirterek, "Raporda ceset yakmanın, Covid-19 kurbanlarının cesedini kaldırmada en güvenli yöntem olduğu belirtilmiştir" dedi.

Ülkedeki sivil toplum kuruluşları ve azınlıkların karara karşı Yüksek Mahkemeye yaptıkları itiraz reddedilmişti.

Hindistan'ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu'nda bulunan 21 milyon nüfuslu ülkede yüzde 10 oranında Müslüman yaşıyor.

Nüfusunun yüzde 70'inden fazlası Budist olan ülkede, 2019'da 250'den fazla kişinin öldüğü paskalya törenlerine yönelik saldırılardan bu yana ülkede etnik ve dini gruplar arasında tansiyon yaşandığı belirtiliyor.

Ülkede geçtiğimiz yıl ekim ayında 3 bin 300 olan vaka sayısı bugün 46 bin 800'e; ölenlerin sayısı da 13'ten 222'ye çıktı.

"KARAR, SİYASİ VE IRKÇI SEBEPLERE DAYANIYOR"

Muhalefet Milletvekili Gajendra Kumar Ponnambalam'ın, raporda Covid-19'dan ölenlerin cesedinin gömülebileceği tavsiyesinin neden dikkate alınmadığı sorusu üzerine Bakan Wanniarachchi, "Dini veya etnik sebeplerle rapordaki tavsiyelere uymama gibi bir durumumuz yoktur" ifadesini kullandı.

Wanniarachchi, zorunlu krematoryum uygulamasının sadece sağlık gerekçeleriyle yürütüldüğünü öne sürdü.

Sri Lanka'da zorunlu ceset yakma uygulamasına karşı protestolara öncülük eden eski Toplumsal Kalkınma Bakanı ve Milletvekili Seyid Ali Zahir Mevlana, Twitter hesabından hükümete tepki göstererek, "Sağlık Bakanının parlamentoyu yanlış bilgilendirdiği apaçık ortadadır. Hükümetin aldığı karar bilime değil, siyasi ve ırkçı sebeplere dayanmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Eski Bakan Mevlâna, CCPSL'nin raporunda Covid-19'dan ölenlerin defnedilebileceğinin açıkça belirtildiğini kaydederek, Sağlık Bakanı Wanniarachchi'yi, raporun tamamını mecliste müzakere etmeye çağırdı.

HEKİMLER BİRLİĞİ: "COVİD-19 KURBANLARI TOPRAĞA VERİLEBİLİR"

Sri Lanka Sağlık Bakanlığının atadığı ve 3 mikrobiyolog, 6 virolog, bir bağışıklık sistemi uzmanı ile bir aşı uzmanından oluşan 11 kişilik Hekimler Birliği Heyeti, konuya ilişkin 2 Ocak'ta yayımladıkları raporda, "Uzman heyeti, salgından ölenlerin cesedinin kaldırılmasına yönelik tavsiyeleri gözden geçirerek, sağlık tedbirlerine riayet edilmek kaydıyla ölü yakmanın yanı sıra toprağa verme işleminin de uygulanabileceğine karar vermiştir" açıklamasında bulundu.

Raporda, Covid-19 kurbanlarının defin işlemlerinin 24 saat içinde yapılması, ölen kişinin naaşının ailesine veya akrabalarına teslim edilmemesi, morgdan mezarlığa götürülürken sadece 4 kişinin bulunması, defin sırasındaki dini ritüellerin 10 dakika içinde bitirilmesi ve cenazenin 1,5 metre derinliğe gömülmesi şartları sunulmuştu.

ZORUNLU KREMATORYUM UYGULAMASI

Sri Lanka Sağlık Bakanlığı, ülkede salgının yayılmaya başladığı Mart 2020'de "Covid-19'dan ölenlerin cenazelerinin gömülmesinin virüsü çevreye yayabileceğini" öne sürerek, cesetlerin din ayrımı gözetmeden krematoryumlarda yakılacağını açıkladı.