Emekli maaşı ve asgari ücretle ayın sonunu getiremeyen emekçiler, hayat pahalılığından dolayı tefeci bankaların cenderesinde kurtulamıyor. Yüzbinlerce kişi çektikleri kredileri ödeyemeyince haciz ediliyor. 

Bankalar artık nakit avans çekilemeyecek, yükselen enflasyonun önüne geçmek isteyen Merkez Bankası’nın son hamlesi milyonlarca kişiyi zor durumda bırakacak.

Merkez Bankası, 16 Mayıs’ta yayımlamış olduğu yeni regülasyonla ihtiyaç kredilerinde menkul kıymet zorunluluğu getirmişti. Bu kapsam bütününde Merkez Bankası, kredi kartı belirli bir limitin üzerinde olanlar için kredi kartı vasıtasıyla yapılan nakit çekim ve kuyum harcamalarının kredi türüne yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasını kararlaştırmıştı.

Dünya Gazetesi'nden Hamide Hangül’e konuşan bankacılık kaynakları, “Tüketiciler bu nakit avansla ihtiyacını karşılıyordu. Kredi kartından nakit avans çekiyordu. 1,36 faiz oranıyla. Menkul kıymet zorunluluğuyla birlikte çoğu banka, pazartesi gününden itibaren kredi kartından nakit avansı kapattı” dedi.

Sektör temsilcileri, bir ay öncesinde herkesin faiz oranı düşük olduğu için yüzde 1,36’dan kredi kartından nakit avans kullandığını belirterek, söz konusu durumun bankaların zararına bir durum olduğuna işaret etti. Bankacılık sektörüne göre, talep enflasyonu kısılmaya çalışılıyor.

Editör: Bilal Kayaaltı