Erken emeklik sadece gün ve prim süresi dolanları değil, sağlık sorunları yaşayanları da kapsıyor. Malulen emeklilik koşulları sağlık sorunu ortaya çıkanları kapsıyor.

Yaşadıkları sağlık sorunlarından kaynaklanan mağduriyetle, malulen emeklilik hakkından yararlanmak isteyen bireylerin belli başlı koşulları yerine getirmesi gerekiyor. En az 10 yıl süreyle sigortalı olunması ve en az 1800 gün prim ödenmiş olması bu koşullar arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra, tam teşekküllü bir hastaneden alınmış iş görmezlik raporu ve iş gücü kaybının en az yüzde 60 oranında olduğunu kanıtlayacak belgeler de sunulmalıdır.

Ailelere müjde verildi! Artık 5 BİN 98 TL ödenecek! Destek paketi devam ediyor Ailelere müjde verildi! Artık 5 BİN 98 TL ödenecek! Destek paketi devam ediyor

Erken emeklilik hakkı kazanabilmek için belirli hastalıklara sahip olmak gerekmektedir. Bu hastalıklar arasında öncelikli olarak kanser gelmektedir ve hemen hemen her kanser türü, erken emeklilik başvurusu için kabul edilmektedir. Beyin fonksiyonlarını etkileyen hastalıklar olan epilepsi, bellek kaybı ve Multipl Skleroz (MS) gibi durumlar da erken emeklilik sebepleri arasında sayılmaktadır.

Ciddi kazalar sonucu uzuv kaybına uğrayan bireyler de erken emeklilik hakkına sahip olabilirler. Organ nakli geçirenler ve kalp yetmezliği, solunum yetmezliği, siroz, anemi gibi sürekli rahatsızlıklar da erken emeklilik kapsamına girebilir. Ayrıca, duyu organlarında yaşanan ciddi problemler yaşayan kişiler de emeklilik başvurusunda bulunma hakkına sahiptir.

Malulen Emeklilik Koşulları Nelerdir?

Malulen emeklilik hakkından yararlanmak için birtakım koşulların sağlanması gerekmektedir:

En az 10 yıl sigortalılık süresine sahip olunmalıdır.

En az 1800 gün prim ödenmiş olunmalıdır.

Tam teşekküllü bir hastaneden alınmış iş görememezlik raporu ile iş gücü kaybı oranının en az yüzde 60 olduğu belgelenmelidir.

Bir veya birden fazla hastalık nedeniyle iş gücü kaybına uğrandığı tıbbi raporlarla kanıtlanmalıdır.

Çalışanın 4A (SSK), 4B (Bağ-Kur) ve 4C (Emekli Sandığı) statülerine sahip olması durumuna göre farklı koşullar sağlaması gerekmektedir.

Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik başvurusu için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

İlk olarak, kişi bir hastaneden iş görmemezlik raporu almalıdır.

İş gücü kaybının yüzde 60 ve üzeri olduğunu belgeleyen raporlar toplanmalıdır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvuru yapılmalıdır.

İlgili belgelerle birlikte başvuru tamamlanmalı ve gerektiğinde SGK tarafından istenen ek belgeler sağlanmalıdır.

Başvuru sonuçlanıp emeklilik hakkı onaylandığında, malulen emeklilik maaşı alınabilir.