2022/2023 ürün alım kampanyasında 1 milyar 362 milyon TL tutarında, 55 bin 500 ton ürün alımı yapan Marmarabirlik, bugüne kadar ortaklarına 1 milyar 11 milyon TL tutarında ödeme yaptı. Ürün bedellerinin yüzde 50’sini kampanya içinde peşin olarak ödeyen Marmarabirlik, üreticiye destek olmak amacıyla kalan ürün bedeli alacaklarının % 50’sini 3 Mart 2023 tarihinde ödemişti. Marmarabirlik kalan ürün bedellerinin tamamını 14 Nisan Cuma günü ödeyecek. Saat 00.00’dan itibaren ödemeler ortakların Ziraat Bankası hesaplarına aktırılacaktır.

“KURUMUN MALİ YAPISI GÜÇLÜ OLMALI”

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, “Yapılacak 351 milyon TL ödemeyle birlikte ortaklara borcumuz kalmayacaktır. Yapılan ödemeyi bir başarı değil, sınav olarak görüyoruz. Sebebi de bu kampanya döneminde, 1 milyar 362 milyon TL ürün bedeli, 110 milyon TL kimyasal gübre dağıtımı, 60 milyon TL zirai ilaç olmak üzere toplamda 1 milyar 532 milyon TL nakit çıkışı olmuştur. Şartların zorlanmaması gerekir. Eğer Marmarabirlik’in düzenli bir şekilde üreticiye destek vermesini istiyorsak, kurumun mali yapısı güçlü olmalıdır. Mali yapısı ne kadar güçlü olursa üreticisine o kadar çok destek olur” dedi.

HEDEF 2 MİLYAR 500 MİLYON CİRO

2022/23 iş yılı ürün alım kampanyasını genel olarak değerlendiren Başkan Asa şunları söyledi: “Marmarabirlik Yönetim Kurulu, son 20 yılın en yüksek rekoltesinin olduğu böyle bir yılda üreticimize sıkıntı yaşatmadan 55 bin 500 ton ürün almış ve işin üstesinden gelmiştir. Genel olarak firmaların finansa erişimde sıkıntı yaşadığı ve likidite sorununun olduğu bu dönemde, Marmarabirlik üreticisini mağdur etmemiş, bugüne kadar olduğu gibi bu ürün alım kampanyasında da ortaklarının yanında olmuştur. Ürün bedelleri yapılan bu ödemeyle birlikte tamamlanmış olacaktır. Şimdi sırada işin satış kısmı var. Hem yurt içi hem de yurt dışı satışlarla birlikte Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı olan 2023 yılında hedefimiz 2 milyar 500 milyon lira ciro elde etmektir” şeklinde ifadeler kullandı.

Editör: Bilal Kayaaltı