Enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından SSK ve Bağ-Kur emeklileri için toplamda yüzde 42.56'lık bir artış yapılarak en düşük emekli maaşı 10 bin TL'ye çıkarılmıştı. Ancak, bu zamdan memnun kalmayan emekliler arasında tepkiler yükselirken, bazı kesimlerden de eleştiriler gelmişti.

SEÇİMLER ÖNCESİ OLUMLU HABER GELDİ

Türkiye'de yüksek enflasyonun ve artan hayat pahalılığının etkisiyle özellikle gıda ve kira fiyatları aşırı derecede yükseldi. Bu durum, emekliler arasında maaş zamlarının yetersiz kalmasıyla sert tepkilere neden oldu. Ancak, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde olumlu bir haber geldi.

Geçtiğimiz yıl içinde bir SGK uzmanı, benzer bir uygulama ile ilgili olarak Mart ayının başlarında seyyanen zamın açıklanacağını ve bu sayede emekli maaşlarının 12 bin TL'ye kadar yükseltilebileceğini iddia etmişti.

SGK uzmanı, bu sefer yeni yılda emeklilere yönelik ikinci bir planının devreye sokulabileceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 9 Ekim tarihinde duyurulan ve Kasım ayında işsiz emeklilere ödenen 5 bin TL'lik ikramiyeler, gelen tepkilerin ardından çalışan emeklilere de verilmişti.

2019 yılından bu yana Ramazan ve Kurban Bayramları'nda emeklilere verilen toplamda 4.000 TL'lik bayram ikramiyelerine ek olarak, hem çalışan hem de çalışmayan emeklilere maaşlarına ilave edilecek 5.000 TL'lik bir ek ikramiye dağıtılabileceğini ifade etti.

Bu iddianın doğrulanması halinde, emekliler Ramazan Bayramı için 2.000 TL bayram ikramiyesine ek olarak toplamda 8.000 TL ek ikramiye alarak bütçelerini biraz olsun rahatlatabilecek.

İddiaya ilişkin resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Editör: Bilal Kayaaltı