MİT Kontrterör Dairesi eski Başkanı Mehmet Eymür'ün bir devlet hastanesinde solunum yetmezliği nedeni ile tedavi gördüğü ve entübe edildiği ortaya çıkmıştı.

Eymür'ün KOAH tedavisi gördüğü Çam Sakura Hastanesi’nde bu sabah yaşamını yitirdiği öğrenildi.

MEHMET EYMÜR'Ü TANIYALIM

Mehmet Eymür, MİT kariyerine 1970'lerin başında başlamıştır. 9 Mart 1971 darbe teşebbüsü sonrasında, Hiram Abas ile birlikte, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Faik Türün'ün emrinde çalışmıştır. Bu dönemde, Kızıldere ve Ulaş Bardakçı'nın öldürüldüğü operasyonlara katılımı ile dikkat çekmiştir.

1975 yılında Ankara MİT Bölge Dairesi Başkanlığı Takip Şube Müdürlüğü görevine getirilen Eymür, 1980'de Bulgaristan'a atanmıştır. 1982'de ise Kenan Evren'in damadı Erkan Gürvit tarafından Köşk'e çağrılmış ve ASALA'ya karşı yürütülen eylemlerde önemli görevler üstlenmiştir.

Türkiye'ye dönüşünün ardından Mardin MİT Bölge Müdürlüğü'ne atanmış, daha sonra Ankara'da Kontrespiyonaj Dairesi içinde kurulan Kaçakçılık ve İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne tayin edilmiştir. 1984'te Genelkurmay Başkanlığı'ndan alınan izinle Babalar Operasyonu'nu başlatmıştır.

MEHMET AĞAR'I ARAMIŞTI

Mendil satan hamile kadın feci şekilde can verdi! Mendil satan hamile kadın feci şekilde can verdi!

Eymür, Abdullah Çatlı'nın istihbarat amaçlı kullanıldığını, ancak daha sonra kontrolden çıkıp kendisini bile görevden aldırmak istediğini ileri sürmüştür. Ayrıca, MİT görevlisi Tarık Ümit'in kaçırılmasının ardından Mehmet Ağar'ı arayarak serbest bırakılmasını talep ettiğini açıklamıştır.

Eymür, Ergenekon çetesine sızan Tuncay Güney'in de MİT Kontrterör Dairesine bilgi aktardığını öne sürmüştür. Ayrıca, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım konusunda, MİT'le değil, kendisiyle özdeşleştirilmesinden rahatsızlık duyduğunu belirtmiştir. Eymür, "Teşkilatın elemanları arasında yüzlerce Yeşil var. Yeşil önce de vardı, yetkililer ne derse desinler, bundan sonra da olacaktır" şeklinde demeç vermiştir.

Alaattin Çakıcı'nın yakalanmasının ardından Washington'dan merkeze çağrılan Eymür, emeklilik kararına direnince MİT Yasası'nın 19. Maddesi işletilmiş ve Mesut Yılmaz'ın onayıyla Şeker Fabrikaları'na müşavir olarak atandı. Emekliliğinin ardından Washington'a yerleşen Eymür, daha sonra İstanbul'a dönmüş ve farklı bir görev üstlenmiştir.

Emeklilik sonrasında Gazino, otel ve kumarhaneler zinciri sahibi Sudi Özkan'ın danışmanlığını yapmaya başlayan Eymür, bu dönemde "sentez" isimli bir kitap yayımlamıştır. Bu eserinde, istihbarat ve güvenlik alanlarındaki deneyimlerini ve görüşlerini aktarmıştır.

 HUKUKİ SÜREÇLER

Eymür, e-mail yoluyla ve açtığı web sitesindeki açıklamaları nedeniyle "Devletin gizli sırlarını ifşa etmek" suçlamasıyla karşı karşıya kalmıştır. MİT, bu bilgiler üzerine Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne suç duyurusunda bulunmuş, ancak soruşturma Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na devredilmiştir. Başsavcı Kasım Hacıkamiloğlu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Eymür hakkında gerekli adli işlemler yapılmıştır.

İSTİHBARAT TARİHİNDEKİ YERİ

Mehmet Eymür, Türk istihbarat tarihinde, özellikle soğuk savaş dönemi ve sonrasında yaşanan önemli olaylarda kilit rol oynamış bir isim olarak anılmaktadır. Yaşadığı dönemdeki siyasi ve sosyal olaylar içerisinde aktif bir figür olmuş, emeklilik sonrası hayatında da kamuoyunun dikkatini çeken açıklamalar yapmıştır. Türkiye'nin güvenlik politikaları ve istihbarat çalışmaları üzerindeki etkisi, onu bu alandaki en önemli şahsiyetlerden biri yapmıştır.